Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2005


Němci kritizují nový Benešův památník

Marek Kerles

Pouze několik vět - takový prostor věnovali tvůrci nového památníku Edvarda Beneše v Sezimově Ústí podílu bývalého československého prezidenta na poválečném odsunu Němců. Přesto se památník zřejmě znovu stane předmětem ostrého sporu mezi sudetskými Němci a českými politiky. Na slavnostní otevření památníku, plánované na 28. května, se totiž chystá kromě ministra kultury Pavla Dostála i premiér Jiří Paroubek.

"Už nám volají němečtí novináři a ptají se, jak jsme zhodnotili právě Benešovu úlohu při poválečném odsunu. Tahle otázka je zajímá vůbec nejvíce," řekl LN Jakub Smrčka z Husitského muzea v Táboře. Památník v bývalé Benešově vile přitom podle něj poválečné vyhnání Němců připomíná pouze okrajově, doslova několika větami v jednom z filmových dokumentů. Právě promítání dobových filmů z prezidentova života má být základem expozice.

Památník je zaměřen hlavně na Benešův rodinný život Smrčka tvrdí, že tak malý prostor, věnovaný odsunu, není důsledkem nějakých obav z reakce sudetských Němců. "Památník je totiž zaměřen zejména na Benešův vztah k Sezimovu Ústí a na rodinný život prezidenta," uvedl historik.

Druhý československý prezident vlastnil v tomto jihočeském městě vilu, do níž jezdil především odpočívat. Ve vile ale přijímal i řadu návštěv z řad diplomatů a významných politiků. Beneš navíc strávil v Sezimově Ústí poslední chvíle života a společně s manželkou je tady také pohřben v rodinné hrobce. "Památník je především výpovědí o Benešově osobním životě a určitou dějinnou výpovědí. Zdrželi jsme se proto jakýchkoliv vysvětlujících komentářů z oblasti politiky," tvrdí Smrčka.

Zástupci sudetoněmeckých krajanských sdružení se přesto domnívají, že otevření Benešova památníku za účasti českých politických špiček jen znovu vyostří vztahy Česka s Bavorskem, Rakouskem a Maďarskem. Proti nedávnému odhalení Benešovy sochy v Praze protestoval nejen bavorský premiér Edmund Stoiber, ale také maďarští politici. Odsun z Československa se totiž vedle Němců týkal také mnoha Maďarů. "Sudetoněmecké kontaktní a informační středisko usiluje o pozitivní kroky ve vztazích mezi sudetskými Němci a Čechy. Nemyslím si, že Benešův památník v Sezimově Ústí může přispět k historickému smíření mezi oběma národy," řekl LN ředitel sudetoněmecké kanceláře v Praze Peter Barton.

Sudetští Němci vyčítají Benešovi nejen jeho podíl na vyhnání, ale zejména podepsání zákona, kterým bylo omilostněno násilí během takzvaného divokého odsunu. S výzvou k bojkotu neuspěli Otevření památníku v den 121. výročí Benešova narození se příští týden zúčastní premiér Jiří Paroubek, ministr kultury Pavel Dostál, jihočeský hejtman Jan Zahradník a řada dalších politiků. Některé sudetoněmecké organizace vyzývají k tomu, aby rakouští a němečtí turisté v Česku bojkotovali místa, připomínající Benešův odkaz. S podobnou výzvou přišli i při loňském odhalení busty prezidenta Beneše v českokrumlovském hotelu Růže. Návštěvnost hotelu ale tato výzva nijak neovlivnila.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky