Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2005


Co na nás šije ODS

Benjamin Kuras

Tak jsem vyčmuchal, co na vás ODS šije. Já vím, že vás překvapuje, že by se ODS ještě obtěžovala něco šít. Už jsme přece všichni počítali, že bude jen tak sedět na zadku a sledovat, jak jí padají hlasy do klína blbostí sociálních demokratů. Jenže jak praví anglické úsloví, týden je v politice dlouhá doba, v níž stačí něco plknout v rádiu, a všecko je zase naopak.

Dvě překvapení pro EU

V ODS se teď na vás chystá daňová reforma, která se vám možná bude zdát nesmyslná, protože jde zdánlivě proti logice vládnutí. Dnešní evropskou logiku dobrého ekonomického vládnutí předvádějí nejnověji mimořádně skvěle Němci - levicoví i pravicoví - nápadem řešit slabý obrat v ekonomice zvýšením DPH z 16 na 20 procent. Není to překlep, čtete to dobře a rozumíte tomu správně: občané budou víc nakupovat, když jim zdražíte zboží. Víc stavět a opravovat, když jim zdražíte služby zedníků, instalatérů a truhlářů. Logika geniální, stojí na ní bezmála celá ekonomika EU. A tu čeká brzy spousta bolestných překvapení. A dvě hlavní.

Jedním je, že za pár let v Evropě nebude nikdo nic vyrábět a všechno se bude dovážet z Číny. Druhým je něco, čemu se pomalu začíná říkat "slovenský model", což v překladu do jazyka ekonomické konkurence zní "daňová válka". To díky paušální celoplošné dani 19 procent z příjmu, zisku i DPH, která na Slovensko přilákala velký počet investorů ze zemí, kde se platí i trojnásobek. A protože daňová konkurence je jev, který se evropští byrokraté snaží vymýtit, aby nám všem mohli nasadit tu paušální daň nejvyšší možnou, Slováci se stali v mocenských eurokuloárech nejnenáviděnějším národem. Češi mají šanci je trumfnout. Totiž tím, že zavedou paušální daň 15 procent, jestliže nechají v příštích volbách vyhrát ODS. Patnáct procent z platů, patnáct procent ze zisků, patnáct procent DPH. Což je o procento méně než ráj investorů - Hongkong.

ODS zřejmě procitla a objevila, že nevytvoří-li co nejvýhodnější podmínky pro podnikání a investice a nenechá-li lidem z výdělků co nejvíc na nákup výrobků a služeb, velké firmy a investoři přeskočí přes střední Evropu rovnou do Číny. Ekonomové ODS dokonce spočítali, že zůstane-li fiskální systém v nynějším stavu, ekonomický krach se musí dostavit do tří až pěti let. Možná se ptáte: Jestliže se takto podstatně zmenší daňový příjem státu, kde si ODS provede úspory?

To jsem ještě nevyčmuchal, ale dovedu si představit něco takovéhoto: Jestliže se do Česka přestěhuje víc výrobců a investorů, zvýší se počet plátců daní, kteří by tu jinak nebyli. Jestliže tím vytvoří nová zaměstnání v soukromém sektoru, zvýší se počet plátců daní, kteří by jinak žili z podpory a vypomáhali si nezdaněnými melouchy. Jestliže se sníží daně, do obratu v ekonomice se dostane víc hotových peněz, bude se moci zlevnit zboží a služby a víc se jich prodá. Čím se víc prodá, tím každý víc vydělá a tím víc daní zaplatí.

Bublina, která praskne

Dobře, někde bude potřeba vyházet i pár tisíc byrokratů a přesunout je do soukromého sektoru, aby si na sebe vydělali. Ale to už bude položka minimální. Takže chcete-li platit vysoké daně, vyšší ceny zboží a služeb, udržovat si velkou neproduktivní byrokracii, nechodit do práce, nic nevyrábět, nevydělávat a všechno nechat vyrábět v Číně, než se celá ta daněmi subvencovaná ekonomická bublina zhroutí, nemůžete volit ODS.

A neříkejte, že vás nikdo nevaroval.

(MFDNES)Zpátky