Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2005


Herečka Stella Zázvorková byla též kandidátkou na československého prezidenta

Karel Mašita

Většina současných kulturních novinářů a publicistů v Česku působí dojmem jakýchsi žvanivých slimejšů. To proto, že pořád jen o něčem žvaní, vypouštějí kdejaká „moudra“ a velmi zhusta vychvalují jenom to, z čeho jim kape či může kapat nějaký ten peníz či jiná „pozornost“. Nedávno zesnulá herečka Stella Zázvorková taky pro ně asi byla už velmi stará na to, aby si o ní pamatovali i jiná fakta, než ta soustavně omílaná. Totiž ta o jejím šarmu, lidovosti, noblesnosti, širokém komediálním talentu atp - jak už se taková klišé o kdejakém zemřelém herci pořád omílají.

A nikdo si přitom v tuzemských médiích ani nevzpomněl třeba na dobu citelné politické oblevy v Československu na jaře roku 1968. Tehdy se k moci dostala politická garnitura Alexandra Dubčeka, Gustáva Husáka, Josefa Smrkovského atd, která donutila k abdikaci tehdejšího tuzemského prezidenta Antonína Novotného. Velmi mediálně se tenkrát diskutovalo o jeho nástupci, kdy padala jména Dubčeka, Smrkovského, ale kupříkladu i dalšího komunistického aparátčíka Čestmíra Císaře.

Z řad vysokoškolských studentů za čím dál hlasitěji začal ozývat též návrh, aby byla zvolena herečka Stella Zázvorková, neb už tehdy byla hlavně u mládeže velmi oblíbená. A to především pro tu její noblesnost a laskavou moudrost. Dubček a celá jeho komunistická partička to ovšem brali jen jako taký „fór tunajšej mládeže“ a nakonec na prezidentský stolec dosadili jednoho z nejhorších vlastizrádců Československa, armádního generála Ludvíka Svobodu - toho v roce 1974 z prezidentovaní sesadil Gustáv Husák, který se v roce 1975 do této funkce sám posadil.

To už ovšem na nějaké „fóry tunajšej mladeže“ nebylo ani pomyšlení, ani jiné vtípky si nikdo moc dovolovat nesměl (za jeden takový v podobě dopisu Husákovi třeba Václav Havel ihned putoval do kriminálu), a nikdo už ani nechtěl pomyslet na to, že návrh prezidentování Stelly Zázvorkové vůbec žádný „studentský fóreček“. nebyl. Přinejmenším tehdejší mladí lidé v Československu správě tušili, jací gangsteři se chystají převzít v tuzemsku moc a že právě noblesních, moudrých a přirozeně lidsky slušných lidí bude čím dál méně.

Věčná škoda, že Stella Zázvorková se tehdy prezidentem Československa nestala.Zpátky