Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2005


Už je to oficiální: policisté nepáchnou

Národu se na vědomost oficiálně dává, že policisté nepáchnou. A pokud by se vám snad zdálo, že přece jen páchnou, uvědomte si, občané, že v létě se potíte i vy!

Roztomilým služebním jazykem to včera (03. 06. 2005 – pozn. red. CS-magazínu)oznámila „preventivně informační skupina“ kanceláře policejního prezidenta ve velké reakci na malý článek včerejšího Blesku. Z cílevědomě strukturovaného vysvětlení, které podepsala policejní mluvčí kpt. Mgr. Blanka Kosinová, se snadno dovtípíte, o čem se v inkriminovaném článku psalo. Vyjímáme:

Ponožky: Již 2 roky jsou na výdejnách k dispozici ponožky s vyšším podílem bavlny, tj. 50 % bavlna 50 % polyamid, proti původním 35 % Ba 65 % PAD.

Košile: Již druhým rokem jsou dodávány na oděvní výdejny košile s vyšším podílem bavlny, tzn. min. 50%bavlněného podílu základní tkaniny. Navíc oproti původním košilím je zvýšena prodyšnost min. na dvojnásobek. Tyto parametry byly jako optimální z hlediska komfortu nošení, prodyšnosti (odvod potu) a vzhledu (mačkavost) doporučeny akreditovanou zkušebnou.

Stejnokroj 92: Od roku 2004 jsou realizovány, po zkoušce nošením, která proběhla v roce 2002, nákupy stejnokrojových součástek s novým materiálovým složením (vlna/polyester/lycra) v lehčí gramáži, kalhoty a sukně jsou navíc opatřeny podšívkou.

Při zavedení do výkonu služby bylo vždy přihlédnuto k výsledkům zkoušek nošením a připomínkám uživatelů z výkonu. Hlavními kritérii a požadavky v souvislosti s nákupy jsou vždy hygienické vlastnosti, komfort nošení v mezích možností výkonu služby, životnost a údržba a čištění. Nezanedbatelný je také fakt, že při současných vysokých teplotách se potí nejen policisté. Všechny výše uvedené argumenty lze výrazně ovlivnit včasnou výměnou, údržbou a čištěním oblečení.

P. S.: Literární detektiv kapitán Exner by řekl: Tak si to shrňme. Za prvé - už víme, kolik procent polyamidu obsahuje policejní ponožka. Za druhé - i občan se může potit. Za třetí - není od věci se občas převléknout a oděv vyprat. Toto prohlášení zcela nečekaným způsobem rozšířilo naše znalosti.

(vod)

(MFDNES)Zpátky