Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Americká stopa stará 40 tisíc let

Nový archeologický nález zpochybňuje teorie o prvním osidlování Severní Ameriky. Vědci našli v Mexiku otisky chodidel prvních obyvatel Severní Ameriky staré téměř čtyřicet tisíc let. Pokud je objev pravý, zpochybnil by dosavadní teorie, podle nichž první lidé přišli na tento kontinent před asi 12 000 roky.

Zkamenělé lidské stopy byly objeveny před dvěma lety v opuštěném lomu u sopky Cerro Toluquilla, asi 130 kilometrů od mexické metropole. Dochovaly se v sopečném prachu na břehu bývalého vulkanického jezera, kde se postupným působením vody a sopečné činnosti proměnily v materiál tvrdý jako beton.

Otisky odkryli dělníci z lomu poté, co sejmuli tři metry vysoký sediment, který byl na vrstvě sopečného prachu. Doktorka Silvia Gonzalesová z Univerzity Johna Moorese v Liverpoolu a její kolegové letos dokončili jejich podrobnou analýzu. Podle Gonzalesové vědci k testování použili hned několik různých metod, aby si mohli být naprosto jisti stářím nálezu. Ten je podle nich totiž0 nefalšovanou archeologickou "bombou". Stáří vrstvy, ve které byly stopy nalezeny, určili archeologové radiokarbonovou metodou a elektromagnetickou rezonancí. Výsledek testů je překvapil - měli před sebou otisk lidské nohy starý 38 000 let.

Převrat v archeologii

Vědci byli dosud přesvědčeni, že osídlení amerického kontinentu proběhlo původním mongoloidním obyvatelstvem (předkové dnešních indiánů) v jedné vlně na konci poslední doby ledové (tedy před 10 000 - 12 500 lety). Do oblasti dnešní Aljašky se měli z Asie dostat po pruhu pevniny spojujícího tehdy oba kontinenty. O tomto osídlení svědčí i nálezy nástrojů k lovu velkých zvířat - mamutů a mastodontů. Byli však indiáni prvními obyvateli Ameriky? Nejnovější mexický nález naznačuje, že vše mohlo být zcela jinak.

Doktorka Gonzalesová zastává takzvanou "teorii osídlení pobřeží". Nález zkamenělých otisků v Mexiku podle ní dokazuje, že první lidé nepřišli do Severní Ameriky po souši, ale připluli na člunech. Poté se prý postupně přesouvali podél pobřeží ze severu na jih. "Ale odkud tito osadníci pocházeli, to je pro nás stále záhadou," říká Gonzalesová. Podle některých předpokladů mohli první Američani připlout z jihovýchodní Asie nebo dokonce z Austrálie.

Genetické studie indiánů však svědčí o tom, že jejich předkové dorazili po souši ze severovýchodní Asie. Tento rozpor Gonzalesová vysvětluje tím, že první osadníci vymřeli, aniž po sobě zanechali jakoukoli genetickou stopu. Tito lovci prý hodně kočovali a žili jen v malých skupinkách, což mohlo být důvodem, proč vědci nenalezli téměř žádné pozůstatky jejich osídlení. Otisky nejstarších nalezených stop jsou nyní vystaveny v Londýně na letní expozici britské Královské společnosti.

(kat, čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky