Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Italský soud potrestal členy SS doživotím

Josef Kašpar

Po jedenašedesáti letech byl potrestán jeden z nejkrutějších nacistických masakrů spáchaných v Itálii. Deset bývalých členů SS bylo vojenským soudem v severoitalském městě La Spezia odsouzeno k doživotnímu žaláři. 12. srpna 1944 příslušníci 16. divize SS "Reichsführer", pojmenované po veliteli SS Heinrichu Himmlerovi, vstoupili do horního údolí Versilia v severoitalských Apeninách a v obci Sant'Anna di Stazzema chladnokrevně zabili 560 osob, povětšinou žen, dětí a starých lidí.

Proces s poručíkem Karlem Groperem, podporučíkem Gerardem Sommerem a dalšími byl zahájen 20. dubna 2004 před vojenským soudem v La Spezia.

Fascikly týkající se této hromadné vraždy zůstaly uzavřeny v jedné skříni Vojenské generální prokuratury v Římě. Zde se nacházejí důkazy o dalších masakrech spáchaných v letech 1943 - 1945.

Proč se tyto dokumenty objevily tak pozdě, je tajemství. Autorem celé akce je Státní zástupce Marco de Paolis, který společně se skupinou karabiniérů začal shromažďovat dokumentaci a svědectví.

Přítomným novinářům po vynesení rozsudku řekl: "Justice zvítězila již 20. dubna 2004, kdy byl zahájen proces. Rozsudek je důležitý, ale nikoliv rozhodující, protože dějiny svůj verdikt již vynesly."

"Nezajímá mě, že tito pánové neskončí ve vězení, jsou staří, je jim vesměs přes 80 let. Důležité je, že mlčení a stíny nad Sant'Annou již byly zahnány," říká Silvia Pardini, které bylo devět let, když před jejíma očima bajonetem a plamenometem esesáci krutě zavraždili její matku.

Obžalovaní esesáci k soudu nepřišli

Ani jeden z obžalovaných se k soudu nedostavil. A pouze jeden z nich, vojín Ludwig Goring, zaslal soudu dopis, v němž doznává svou účast na masakru, vyjadřuje politování a prosí o odpuštění.

V soudním sále však byla přítomna skupina německých intelektuálů, kteří italským rodinám nabídli bezplatné poradenství pro eventuální účast na soudu v Německu.

"Stuttgartské státní zastupitelství totiž zahájilo šetření o masakru v Sant'Anně a je možné, že viníci se budou muset zodpovídat i před německou justicí," oznámila advokátka skupiny Gabriele Heinecke.

Jeden z příbuzných obětí ji objal a prohlásil: "Jste zářným příkladem, vaše přítomnost zde je velmi důležitá. Na shledanou u procesu v Německu."

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky