Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Látka likvidující yperit

Vědci z Masarykovy univerzity v Brně společně s vojenským výzkumným ústavem vyvinuli ekologický a rychlý způsob likvidace bojové látky yperitu. Česko tak splnilo úkol NATO. Nový přípravek by se měl používat na bojišti, při asanaci starých zásob chemických zbraní a také při případném teroristickém útoku. Brněnští vědci objevili několik enzymů, které dokáží yperit rychle zneškodnit, a to jak na těle člověka, tak i v přírodě. Enzym původem z bakterie tuberkulózy zničí molekulu yperitu odštěpením chloru.

Dosavadní metody odmořování jsou proti tomuto relativně levnému postupu časově náročnější, poměrně primitivní a pro případ náhlého masivního nasazení při chemickém útoku, především ve velkých městech, nedostačující.

"Tuto problematiku zpracováváme pod Severoatlantickou aliancí, která dala České republice úkol dále pracovat na yperitických látkách," řekl biochemik Zbyněk Prokop. Vědci budou v nejbližší době testovat, jak enzym použít v praxi. "Nabízí se možnost aplikace ve formě nějaké pěny, případně gelu," řekl České televizi biochemik Jiří Damborský z Masarykovy univerzity v Brně.

V terénu může yperit zabíjet a mrzačit i několik týdnů. Na likvidaci čekají statisíce tun ve skladech velmocí a na dně Baltského moře, kde skončily zásoby nacistického Německa. Yperit byl poprvé použit proti lidem během první světové války německou armádou v červenci roku 1917, nedaleko města Yper. Šlo o první tzv. zpuchýřující látku, která do organismu proniká celým povrchem těla. Jedinou ochranou je tedy těsný igelitový oblek. Pouze protiplynová maska není dostatečnou obranou.

Yperit je kapalina nažloutlé až tmavohnědé barvy, páchnoucí po česneku a hořčici. Proniká dřevem, kůží, tkaninami a působí v kapalném i plynném stavu. Na pokožce vytváří puchýře a způsobuje dýchací problémy. Může být použit v dělostřelecké a letecké munici či může být rozstřikován z letadel.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky