Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Pálivé papričky uzdravují

Mnoho živočichů a rostlin vytváří jedy, s jejichž pomocí paralyzuje nebo přímo zabíjí kořist. Badatelé nyní tyto látky zkoumají a uvažují o jejich možném využití při léčbě bolesti.

Ekvádorská stromová žába například produkuje substanci, která je v porovnání s morfinem více než 200krát účinnějším analgetikem. Odborníci se však domnívají, že by na rozdíl od tohoto opiátu nebyla návyková.

Mořský plž homolice mágová zase vytváří chemickou sloučeninu, jež brání přenosu bolestivých podnětů. Vědci už látku otestovali u zvířat i u lidí. Zjistili, že dovede utlumit bolest, kterou pacienti označovali jako "absolutně nesnesitelnou". Ta se u lidí často objevuje třeba po amputaci končetiny.

Čeští vědci nyní zkoumají účinky látky obsažené původně v čili papričkách. Kapsaicin aktivuje speciální receptory a jejich prostřednictvím vyvolává silnou bolest. "Když je však kapsaicin aplikován ve vysoké koncentraci na kůži, dochází v její povrchové vrstvě k poničení periferních nervových zakončení, která zprostředkují bolest," popisuje Jiří Paleček z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Vnímání bolestivých podnětů se proto v příslušných oblastech zhruba na týden výrazně oslabí. Jelikož látka působí jen na nervová zakončení obsahující specializované receptory, vnímání nebolestivých podnětů je narušeno jen minimálně. Čeští vědci působení kapsaicinu testovali v laboratoři na experimentálním modelu pooperační bolesti. "Když jsme látku aplikovali před chirurgickým zákrokem, bolestivost po úkonu se výrazně snížila," říká MUDr. Paleček. Kapsaicin by se tak podle něj v budoucnu mohl využívat podobně jako lokální anestetikum. Pacient by před zákrokem nosil na příslušném místě náplast s vysokou koncentrací této látky. Následná operace by pak nebyla tak bolestivá.

(hev)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky