Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Polynésané přišli z Tchaj-wanu

Genetická studie prokázala platnost teorie, že Polynésané, kteří osídlili ostrovy ve velké části Tichého oceánu, vyrazili na prapůvodní plavbu z Tchaj-wanu. Mitochondriální DNA, která je předávána ve fakticky nezměněné podobě z matek na jejich děti, obsahuje jakési genetické hodiny, které dnešní Polynésany spojují s potomky původních obyvatel Tchaj-wanu.

Vzorky sebrané v devíti domorodých tchajwanských kmenech, které se etnicky i geneticky liší od dnes převládajících obyvatel ostrova - čínských Chanů, ukazují jednoznačně podobnosti mezi tchajwanskými skupinami a etnickými Polynésany. Tvrdí to Jean Trejaut a Marie Linová z tchajpejské nemocnice Mackay v časopise Public Library of Science Biology.

Domorodé tchajwanské, melanéské a polynéské populace se dělí o tři specifické mutace ve své mitochondriální DNA, které ale nebyly zjištěny u pevninské východoasijské populace. Zjištění badatelů napovídají, že tchajwanské domorodé populace byly geneticky izolované od pevninských Číňanů zhruba po dobu 10 až 20 tisíc let a že původní polynéští migranti pocházeli z lidí identických s domorodými Tchajwanci.

Dřívější studie se soustředily na chromozom Y, který přechází v mužské linii z otců na syny. U původních obyvatel ostrova Formosa (původní jméno, kterým Tchaj-wan nazvali portugalští mořeplavci) a Polynésanů nebyla nalezena žádná spojitost chromozomu Y. To by mohlo také znamenat, že rané oceánské společnosti byly organizovány kolem žen a matek, upozornili autoři studie, na níž se podílelo také biologické centrum v estonském Tartu.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky