Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Microsoft páchne

Jiří Sobota, Markéta Pilátová

Bill Gates připravil lidem v Číně názornou ukázku svých vrcholných hodnot: zásada č. 1 – peníze nade vše. Gatesův Microsoft potřebuje k úspěšnému obchodování na tamním trhu přízeň úřadů a ty mají také své zájmy. Když se to dá dohromady, vznikne spolek Microsoftu se státní firmou, který sice nabízí čínským zájemcům na internetu prostor, kde mohou zveřejnit své postřehy a soudy, ovšem se zabudovanou cenzurou.

Čínští bloggeři, kteří se rozhodnou publikovat u Billa Gatese, nesmějí používat výrazy jako „svoboda“, „demokracie“, „dalajláma“, „lidská práva“ či „nezávislost Tchaj-wanu“. Pokud to udělají, počínštěný Microsoft jim nejdříve pošle upozornění, aby vážili svá slova, a když neuposlechnou, rovnou závadné výrazy vymaže.

Microsoft si může na rozdíl od Číňanů dělat, co chce, a možnost využívat nerušeně k blogování právě jeho aplikaci mezi základní lidská práva jistě nepatří. Ale páchne to na sto honů. Počítačový gigant předvádí, jak náramně si jeho šéfové umí porozumět s tyranií, která jim odměnou za spolupráci zreguluje trh. Miliony drobných zákazníků jsou pak jen drobní přispěvatelé, kteří stejně nemají na výběr a k nimž firmu neváže žádná odpovědnost. Jediné právní závazky totiž Microsoft poutají k jeho akcionářům.

Co si s Microsoftem počít? Příště už si ho nekupovat. Linux sice ještě nepřekonal psychologickou bariéru danou masovým rozšířením Gatesových Windows, teď je ale k zájmu o něj zase o důvod víc. A pomoci by mohl i stát – tak jako to svým doporučením nakupovat software právě na bázi Linuxu již dříve učinily státní úřady Německa, Mexika, Peru či Francie.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky