Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Švejk, pivo nebo lev? Hledá se logo Česka

Hledá se logo České republiky. Popis: má to být jednoduchý symbol, který se má dostat cizincům rychle pod kůži. Zvláštní znamení: nikdo zatím nemá nejmenší představu, co by to mělo být. Australané mají klokana, Holanďané tulipán s nápisem Holland, Švédové vlajku. Co máme mít my? Symboly, které našince okamžitě napadnou,za mnoho nestojí.

Lev? Tím, o sobě vůbec nic neřekneme. Hradčany? Příliš statické, nezáživné. Pivo? Lidé náš půllitr budou přičítat Irům, Holanďanům či Dánům. Švejk? Ale jděte, copak se chceme světu opravdu prezentovat jako švejci? Teď už vás asi tolik nepřekvapí, že logo republiky se marně hledá už dva roky. Vylámala si na něm zuby i komise, kde jsou zástupci ministerstev, parlamentu, Hradu i regionů. "Nic nás nenapadá," říká ředitelka odboru komunikační strategie ministerstva zahraničí Jana Adamcová. "Vždycky skončíme na mrtvém bodě," dodává.

Zadání zdánlivě jednoduchého úkolu je totiž úmyslně velmi obtížné. Nové logo České republiky má být takové, že se cizincům při jeho spatření téměř rozbuší srdce a konečně pochopí, že Česko je moderní, zajímavá země. Tedy něco úplně jiného, než si často myslí. "Máme jednoduché poselství. Už nejsme ta postkomunistická země s levnou pracovní silou," říká Adamcová. "Jsme standardní evropská země, člen Unie, kde je normální doprava a platí kreditky. Jsme už prostě jiná liga."

My to víme, ale cizinci ne. Průzkumy ukazují, že v Česku stále vidí východní zemi, v níž je Praha a pak už jen bodří venkované. Takže přece jen do loga to pivo? Ne, úvahy jdou úplně jiným směrem. Teď je šance něco změnit. Proč dělat symbol země z toho, čím jsme známí, když ho můžeme udělat z toho, čím chceme, abychom byli známí?

Při přemýšlení nad logem lze narazit na zajímavé problémy. Logo by mělo vyjadřovat duši země. Jenže jakou duši má vlastně Česko? "My snad nemáme žádnou identitu. Možná si ji budeme muset vytvořit," říká Adamcová.

Například Španělé si zvolili sluníčko s hvězdičkou od malíře Miróa. Je to vyjádření slunce, barev, umění a uvolnění. Většina zemí je však zoufale nenápaditá: používají symboly svých vlajek nebo znaků. Ty nikoho netáhnou. Přitom na logu kupodivu záleží. Je to směrovka, která táhne a odlišuje. Je to důležitý prvek ve rvačce o turisty a podnikatele vedené s Poláky, Maďary, Rakušany. Jde prostě o peníze.

Jaké bude budoucí české logo, je ve hvězdách. Ministerstvo zahraničí zakrátko vypíše soutěž a osloví přední grafiky a designéry. Tady je několik rad, které dostanou. Zpráva Komise pro prezentaci ČR doporučuje, aby logo ukazovalo vitalitu a energii země, přičemž soustředění na vlajku by ukázalo, že Česko je provinciální a neinspirativní země. "Logo by o nás mělo říkat vždy jen jednu či dvě věci. Vtip spočívá v tom, aby to byly právě ty dvě, které chceme my," uvádí zpráva.

Loni se objevoval v logu země šnek. Měl ukázat turistům, že v česku je klid a čas se tam zastavil. Odborníky z toho dodnes mrazí, protože šnek vyslal jen signál, že země spí a nic se tady neděje. "Teď máme šanci. Musíme být ale originální, abychom se odlišili," říká Adamcová. "Buď budeme zapšklí, nebo se odvážíme mít něco, co si každý zapamatuje."

(MFDNES)



Zpátky