Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Nová vlna české ostudy

Jan Lipšanský

Chcete si koupit na DVD filmy Miloše Formana nebo Jana Němce? Zkuste New York, v Čechách je nedostanete.

Nejslavnější díla naší kinematografie vznikla v rozmezí pěti let – od roku 1963 do roku 1968. Tahle doba dala Československu dva Oscary a světu jména Miloš Forman, Ivan Passer, Vojtěch Jasný, Jan Němec, Věra Chytilová. Člověk by čekal, že stejně jako v knihkupectví nemá problém sehnat Hrabala nebo Škvoreckého, může si v časech digitalizace dopřát také koupi děl ze Zlatého fondu české kinematografie. Ale mírně zděšená prodavačka ve specializovaném Centru českého videa jen kroutí hlavou. Většinu těchhle filmů nedostanete ani na zastaralém formátu VHS, natož DVD.

Rychle vydělat

V čem je problém? Každá země si přece z principu váží svého historického filmového dědictví a současná technologie dává ideální možnost ty nejlepší snímky, uchované často v jediné kopii, převést do digitální podoby, vyčistit a vydávat na DVD i s doplňujícími bonusy.

Za totality nad všemi českými filmy držela ochrannou ruku monopolní Ústřední půjčovna filmů, která leckdy některé tituly snaživě schovala do trezoru. Po listopadu 1989 se ministerstvo kultury rozhodlo práva na filmy rozdělit – ty natočené do roku 1965 bude obhospodařovat Filmexport, a ty z let 1966–1989 Bonton, respektive Bontonfilm a jeho podsekce Centrum českého videa. Logicky by se dalo očekávat, že poté obě společnosti co nejdříve zpřístupní díla veřejnosti, ale má to háček.

Filmexport se snaží ze svého archivu tak dva tři disky měsíčně vydávat. Preferuje divácky vděčné někdy lepší, jindy horší kousky – po klasických pohádkách došlo na filmy Vlasty Buriana a Oldřicha Nového, objevila se dvoudílná adaptace Švejka s Rudolfem Hrušínským, ale také dílka jako Anděl na horách, Tanková brigáda či Němá barikáda.

Bontonfilm pak na vydání čehokoli, co trochu zavání uměním, rezignoval úplně. Na přímý dotaz bohužel nikdo z firmy neodpoví, maximálně uslyšíte mlhavé fráze o edičních plánech. A tak se spíše šeptandou dá zjistit, že cílem je na discích co nejrychleji a nejvíce vydělat (české filmy na DVD stály 549?Kč, nyní klesly na 499?Kč), přičemž prioritou jsou ty snímky, které díky neustálému omílání v televizi znají diváci skoro nazpaměť. Také s kvalitou se Bonton zvlášť nepřetrhne: širokoúhlé filmy přepisuje na disky v letterboxu, místo kvalitnějšího anamorfního provedení, bonusová výbava je chudá a s čištěním obrazu se rovněž nenamáhá.

V cizině za hubičku

Takový přístup rozhodně není běžný, většina zemí se o svůj národní filmový poklad stará velice pečlivě, někdy dokonce vášnivě. Samozřejmostí je to ve Spojených státech, kde bez problémů koupíte i americké filmy počátků kinematografie a němé éry. Ale ani Evropa nezůstává pozadu. Stačí se podívat na nabídku v Německu, severských zemích, Velké Británii, ve Francii nebo v Polsku – všude své klasické i umělecké filmy postupně vydávají. Přitom cena disků není nijak závratně vysoká. Například kolekce všech filmů Jeana Viga se dá koupit v přepočtu za šest set korun českých, Andrzeje Wajdu pořídíte v polských e-shopech jako přílohu časopisu za 10 zlotých (asi 75 korun) za film, valnou většinu filmů Krzysztofa Kieślowského seženete ve Velké Británii po 10 librách (asi 450?Kč), o němých filmech Fritze Langa nebo i Alfreda Hitchcocka, které v přepočtu stojí 350?Kč, ani nemluvě. Ve Spojených státech dokonce jedna firma skoupila práva na horory 50. let nejen od Rogera Cormana a DVD s těmito filmy nabízí za 99 centů. A koneckonců už i u nás vychází kolekce filmů Ingmara Bergmanna v Levných knihách po 99 korunách kus.

Na zahraniční exkurzi objevíte i další zajímavé věci – například v Japonsku vyšlo kompletní dílo Karla Zemana i Martina Šulíka, ve Velké Británii a ve Švýcarsku seženete u nás nedostupné filmy Jana Švankmajera včetně těch krátkých. A při brouzdání americkými internetovými obchody narazíte i na ony zmiňované české filmy 60. let. Samozřejmě ne všechny, jelikož začaly uceleně vycházet buď u Criterion Collection, nebo u levnější společnosti Facets teprve loni. Avšak již nyní si můžete v USA koupit Ovoce stromů rajských jíme (u nás nevyšlo ani na VHS), Jirešův Žert podle Kundery, Valerii a týden divů, Obchod na korze, Perličky na dně, Kladivo na čarodějnice, Holubici, Pověst o stříbrné jedli...

Chceme Markétu

Neúnosná situace stupňovaná blazeovaným mlčením Bontonfilmu vedla letos v létě k tomu, že se přece jen začalo něco dít. Na internetu se objevila petice fanoušků Markety Lazarové za urychlené vydání tohoto klasického filmu na DVD, a to v remasterované podobě, v originálním formátu a s dostupnými bonusy (jedním z nich by mohl být celovečerní film Tomáše Hejtmánka Sentiment s Jiřím Kodetem v roli režiséra Vláčila). Petici minulý týden podpořil v rozhovoru v tisku také šéf uherskohradišťské filmové školy Jiří Králík. Nedá se čekat, že by podobná věc praktiky z Bontonfilmu nějak zvlášť dojala, ale mohlo by si jí všimnout ministerstvo kultury a začít s majitelem práv domlouvat nějaké přijatelné řešení.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky