Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Stáří buněk a žraloci

Jaroslav Petr

Švédským a americkým vědcům vedeným Jonášem Frisem z Karolinska Institutet ve Stockholmu se podařilo změřit stáří buněk v různých částech lidského těla. Využili k tomu skutečnosti, že na přelomu 50. a 60. let stoupl v důsledku zkušebních jaderných výbuchů v životním prostředí obsah izotopu uhlíku 14C. V následujících letech pak tento izotop z životního prostředí opět zmizel. Podíl izotopu 14C v dědičné informaci buňky odpovídá množství tohoto prvku v životním prostředí v době, kdy buňky vznikaly.

Friseho tým tedy měřil obsah uhlíku 14C ve vzorcích tkání Švédů narozených v různých obdobích druhé poloviny 20. století. Vědci zjistili, že specializované neurony center mozkové kůry vznikají ještě před narozením a slouží nám po celý život. V hipokampu, kam ukládáme informace, se však rodí po celý život stále nové a nové buňky a tato část mozku je díky tomu mladší. Buňky lidského střeva mají průměrný věk 10 let, svalovina je v průměru stará 15 roků. Některé buňky jsou ale vyložení „mladíci“. Například věk krvinek nepřekračuje několik týdnů.

Zpráva o výskytu čtyřmetrového žraloka lidožravého u břehů Istrijského poloostrova vyděsila české rekreanty. Panika je zbytečná. Podle studie profesora zoologie Johna McEachrana z Texas A&M University se žralok lidožravý lidem jako kořisti vyhýbá. Ve srovnání s jeho oblíbenou pochoutkou – tuleni a lachtany – jsou totiž málo tuční. Těla mladých tuleňů obsahují až 50?% tuku a dodají dospělému pětimetrovému žraloku energii na šest týdnů toulek mořskými hlubinami. Mladší žraloci loví makrely a tuňáky.

Ani jedna z typických kořistí žraloka lidožravého se siluetou nepodobá lidskému tělu. Žralok proto v člověku kořist nevidí. K napadení dochází většinou nedopatřením, například v zakalené vodě, kde chce žralok kousnutím do lidského těla zjistit, na co narazil. Někdy se nechá žralok svést k útoku obrysem surfového prkna, který mu připomíná siluetu tuleně. Ročně usmrtí žraloci na celém světě šest lidí. Při autohaváriích jich za stejnou dobu zemře více než milion. Cesta autem k moři je mnohem nebezpečnější než střet se žralokem.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky