Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


CzechTek aneb Zastavte zločin

Jaroslav Spurný, Eliška Bártová

Když v sobotu po poledni (30. 07. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) dostala speciálně vyškolená jednotka policistů rozkaz k zásahu proti účastníkům festivalu CzechTek, měli za sebou její příslušníci těžké chvíle: dvě probdělé noci, čekání na rozkaz v plné polní ve čtyřicetistupňových vedrech, bez nároku na vystřídání. S takovým stresem pod helmou vyrazili mezi pět tisíc tanečníků. A začala akce, jejíž odhadované náklady 20 milionů korun převyšují zhruba stokrát čtvrtmilionovou škodu, kterou milovníci techna údajně způsobili na travnatých porostech u tachovské dálnice.

Teď už ne

CzechTek je akce, kterou proslavila schopnost tisíců lidí společně se bavit, aniž přitom dochází k bitkám či jiným problémům. Po účastnících zůstane nanejvýš poválená louka a pár rozhořčených vzpomínek několika místních, kterým vadila hlasitá hudba. Letošní party navíc svou polohou u dálnice možné obtíže s hlukem hodně omezila. A pronájem jedenácti hektarů luk chtěl předejít i dosavadním výtkám, že se festival koná na cizích pozemcích.

Jenže aby tohle vstřícné gesto zabralo, nesměla by se party konat ve stejném rajonu jako loni. Tehdy došlo jen o pár kilometrů dál k události nevídané za celou dvanáctiletou historii CzechTeku: zbytky už rozcházejících se účastníků rozehnala policie a soudní znalec pak odhadl škodu na louce (na které se dnes pasou krávy a která je k nerozeznání od jiných) na 750 tisíc korun. Na hlavu šéfa tachovské policie Jaromíra Knížete se snesla ostrá kritika. Za to, že nezasáhl proti ilegálnímu festivalu včas a dopustil, aby byl tak rozsáhle poškozen soukromý majetek, ho začala prošetřovat inspekce ministerstva vnitra a státní zástupce. „Trvalo to deset měsíců, hrozilo mi odebrání hodnosti a kázeňský trest. Naštěstí se za mne postavil můj šéf s tím, že jsem neměl k zákroku dostatek mužů,“ vzpomíná Jaromír Kníže. Ten se loni sám podivoval nad výší odhadnutých škod na louce po party. „Vypadá to, že nás chce majitel pozemků přesvědčit o tom, že škoda je vyšší než hodnota celého pozemku. Já sám jsem se byl na té louce podívat a nerozeznal jsem rozdíl mezi plochou, kde se technoparty konala a kde ne,“ prohlašoval loni ředitel Kníže. „To byl jen můj laický názor. Asi jsem se spletl,“ říká k tomu dnes, kdy před soudem čelí jeden z loňských účastníků festivalu obvinění, že CzechTek zorganizoval, a tím celou škodu způsobil.

Inspekční prověrka tachovského postupu skončila v květnu závěrem, že Kníže udělal chybu: pokud jsou ohrožena vlastnická práva, musí policie dělat aktivní kroky k jejich obraně, jinak porušuje zákon. Když se tedy ředitel Kníže dozvěděl, že CzechTek se letos opět rozjede v jeho regionu, neváhal ani vteřinu a ve čtvrtek požádal krajskou správu a policejní prezidium o posily. A rozhodl se, že letos už nepřipustí, aby ho někdo mohl obvinit z nečinnosti.

Ve snaze znemožnit akci nachystali tachovští policisté na technaře několik pastí. Tu první hned na dálnici, kde po poruše dvou kamionů zablokovali sjezd vedoucí k louce. Předpoklad byl, že řidiči dodávek se soundsystémy budou nuceni jet dál a na místo se prostě přes různé zátarasy nedostanou. Jenže řidiči dál nejeli: zastavili u překážky na sjezdu a postupně se na dálnici začala šířit zácpa. Za této situace posílá premiér Jiří Paroubek policii výzvu z dovolené, aby postupovala co nejrázněji. Do akce poprvé vstupují vodní děla a odtahové čety.

Spolu s tím ale na policisty dopadá také první překvapení. „Přišel za mnou nějaký muž a ukázal mi smlouvu, že mají pozemek k akci pronajatý,“ vzpomíná ředitel Kníže. Ale místo aby policii tento důkaz snahy o bezproblémový průběh festivalu uklidnil, začala naopak vyvíjet neobvyklou aktivitu. Kníže o nájmu ihned informuje nadřízené v Praze a ti vyrážejí za majitelem louky Constantinem Pleskym – vyslechnout ho, jestli opravdu s CzechTekem na své louce souhlasí. A přestože on říká ANO, policie do médií pouští zvěst, že majitel je proti. „Tuhle dezinformaci já nevypustil,“ říká Kníže a má pravdu: lhářem byl tiskový mluvčí západočeské policie Jiří Soukup.

To však nebylo tento týden možné ověřit, neboť mluvčí odjel na dovolenou a je mimo dosah mobilního telefonu. Ministr vnitra František Bublan, který se tímto nepravdivým tvrzením v médiích oháněl, tvrdí, že informaci dostal od svých podřízených.

Po neúspěchu se lží o majitelově nesouhlasu si policejní ředitel Kníže z katastrální mapy zjistil jména majitelů sousedních parcel a začal je obvolávat. „Volali mi ve čtyři ráno. Nejdřív jsem si myslel, že si ze mě kamarádi dělají legraci,“ říká nájemce největších přilehlých pozemků Jan Zatloukal. „Ptali se mě, jestli souhlasím, aby mi tam tisíce lidí šlapaly po louce. Tak jsem řekl, že s tím nesouhlasím, a jel se tam podívat.“ Na loukách ale zatím bylo jen pár desítek mládenců a dívek.

„Nechtěl jsem, aby to dopadlo jako loni, že majitelé dají trestní oznámení až ve chvíli, kdy už na louce budou desetitisíce lidí a já nebudu moci zasáhnout,“ vysvětluje dramatické telefonáty ředitel Kníže. Splnily účel: většina oslovených prohlásila, že si nepřeje, aby na jejich parcely a přístupovou cestu vstupoval tisícihlavý dav. A na základě takhle získaného nesouhlasu policie uzavřela technařům přístup k řádně najatému pozemku. „Dalo se předpokládat, že očekávané množství lidí se na těch jedenáct hektarů nemůže vejít, a zákonitě tak musí vstoupit na okolní pozemky, s čímž majitelé nesouhlasili,“ vysvětluje blokádu Kníže.

Ale stejně jako na dálnici se akce nezdařila. Lidé se na louku dostali po lesních a polních cestách z druhé strany. A protože nemohou jít po zavřené cestě, skutečně vstupují na cizí pozemky. Policie hned přiváží soudního znalce, který konstatuje, že účastníci CzechTeku způsobují škodu, kterou lze označit za trestný čin. Zemědělec Zatloukal podává trestní oznámení a žádá policii o obnovení právního stavu. „Dostávám na tu louku dotace, bál jsem se, že bych o ně mohl přijít, proto jsem chtěl mít doklad od policie, že není zdupaná mojí vinou,“ říká k tomu pan Zatloukal.

Po výroku znalce a trestním oznámení už není na co čekat – je nutné zastavit zločin. Ředitel Kníže posílá skupinu policistů zabavit aparatury stojící na nepronajatých pozemcích; lidé je však chtějí jen přestěhovat, nikoli vydat. Aby uklidnil vzniklou tahanici a „obnovil pořádek“, vydává ředitel Kníže příkaz tisícovce ozbrojenců, zmíněných v úvodu. Začíná mela s rozbíjením aut, výbuchy dýmovnic a bitím. Na jejím konci je bezmála stovka raněných a skandál pro titulní strany.

„Netroufám si říci, zda byl zákrok zcela v pořádku, mohlo tam dojít k excesům, které by se měly prošetřit,“ připouští dnes ředitel Kníže. „Ale já neměl jinou volbu než zakročit. Jasně mi naznačili, že když to neudělám, poruším zákon. Je ale šílené, že ti nahoře to nechali všechno na mně, vypouštěli nepravdivá prohlášení, a teprve teď říkají, co se má a nemá dělat. Loni mě politici označovali za impotenta, který je neschopný zasáhnout a chránit soukromé zájmy, dnes mě kritizují za pravý opak. Takže teď abych se bál cokoli udělat. Ale jedno je jasné: politici by měli říct, proč říkali nepravdivé informace. Nebo spíš, kdo jim je dával. Já rozhodně ne. Mě se nikdo z těch, kteří se dnes k zákroku vyjadřují, na nic nezeptal.“ Zákrokem a lžemi jím opředenými se začal na konci minulého týdne zabývat Senát, šetření také zahájil úřad ombudsmana. Na konci

minulého týdne ovšem všichni aktéři dostali od státního zástupce, který postup prošetřuje, zákaz mluvit s novináři. A tak už dál není možné rozklíčovat nejasnosti, které se kolem víkendového masakru stále vynořují.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky