Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Komorous by rád crack

Jaroslav Spurný

Atletický policejní hrdina Jiří Komorous se rozhodl vyniknout v disciplíně „Udělej si sám“. Je to jen pár měsíců, co si sám sepsal a přes spřátelené politiky protlačil do sněmovny zákon upravující policejní boj proti drogám tak, že z toho čistě náhodou vyšly pro jeho tým větší pravomoci, vliv i peníze. Neuspěl však, a tak to vzal z gruntu – od reklamy.

V rozhovoru pro deník Právo zabil dvě mouchy jednou ranou: jednak se pokusil inspirovat drogové dealery, aby už konečně začali dovážet do Česka tu jinde tak oblíbenou a levnou náhražku kokainu jménem crack, a občany pak postrašil, že až ho dealeři poslechnou, bude tady s crackovými totálně vymaštěnými feťáky opravdu dusno. „Obávám se, že se objeví crack,“ řekl Právu šéf národní protidrogové centrály doslova a do titulku. A aby bylo každému úplně jasno, svou obavu ještě rozvedl: crack (který se v Česku zatím díky nevědomosti a nezájmu narkomanů i překupníků nevyskytuje) je prý totiž co do účinků „stejně stimulativní“ jako kokain – ta podle Komorouse luxusní droga „oblíbená mezi společenskou smetánkou“.

Při pohledu na upadající drogový trh v Česku se dá tahle Komorousova novinová óda snadno pochopit, byť ne omluvit. Onen zoufale chybějící crack – a zločinnost nabalená na jím vzbuzenou ničivou závislost – je totiž pro Komorouse a jeho podřízené šancí neztratit policejní výsady, mediální pozornost a peníze z rozpočtu. Takže šéf protidrogové centrály připomíná člověka, který z rádia oznamuje: Obávám se, že mi vykradou vilu. Je to totiž ten vyzývavě luxusní dům hned vedle nádraží a já navíc schovávám klíč pod rohožkou, takže se každý ňouma dostane dovnitř. Že takové chování nedává logiku? Ale ano – pokud za krádeží následuje výplata královské pojistky.

Komorous nemá nejmenší signál, že by se dealeři chystali hodit na tuzemský trh crack, on jen průhledně a „v obavách“ ukazuje na rohožku. A měl by ve funkci dopadnout špatně.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky