Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Milujte Klause, nejezte zeleninu!

Petr Zavoral

Léto vrcholí, a tak mi budiž prominuto, že při sobotě sahám po lehčím tématu, třebaže je po ruce bezpočet třeskutě vážných námětů. Inspiroval mě k tomu mrhání tvůrčím potenciálem veselý text redaktora Lidových novin Petra Koláře, který se ve svém listě v polovině týdne zabýval státnickými starostmi pana prezidenta Klause. Byl jsem tím jeho dílkem zaujat natolik, že vám teď spěchám sdělit, že na Hradě nedřepí zapšklý suchar, jak se až dosud všeobecně mělo za to, nýbrž špásovný »největší pravičák v zemi«, který je už pravičáctvím a levičáctvím natolik posedlý, že do těch dvou kategorií třídí i nevinnou krmi. Kdo nevěří, ať tam běží.

Rozpovídal se prý pan profesor na to ožehavé téma při nedávné večeři na karlovarském filmovém festivalu, pravě, že ideologicky vyhraněný tvor by si měl dát zatraceně pozor, co strká do huby. Napchává-li se zeleninovým salátem, je to zaručeně levičák, ať si o tom módním trendu myslí propagátoři zdravé výživy cokoliv. Jestliže tu proletářskou stravu dotyčný nešťastník navíc zapíjí vodou z plastové láhve a ještě má - ó hrůzo! - na zádech batůžek, pak již není pochyb o tom, že je to bolševik, snad dokonce podobný těm, kteří Klause vynesli na Hrad.

Správný pravičák totiž, račte vědět, opovrhuje zeleninou, o to víc pak miluje čokoládu v kombinaci s vybranými víny a destiláty. A stejně jako je nemyslitelné spatřit pravičáka nad mísou podezřelého býlí, nemůže takový tvor existovat oděn v džínové bundě či s batůžkem na hřbetě. Prohlašuje-li se takto hnusné individuum za pravicově smýšlející, je to jistě nějaký levičácký rozvědčík, v nejlepším případě falešná a prázdná osoba, možná ještě falešnější a prázdnější než sám předseda ODS Topolánek.

Abych pravdu řekl, docela jsem se při čtení té zajímavosti vyděsil, pojídaje při tom životodárnou delikatesu pocházející z větší části z nedalekého zelinářství. Doprdele, říkám si sám pro sebe, jak jsem se mohl takhle zpronevěřit pravému evangeliu? A hned pátrám po svém hříšném těle, nezačínám-li už rudnout. Nezačínám - zato ve mně hlodá červík pochybnosti, jestli už pan prezident ze samého dělení lidstva do pravé a levé škatule nezačíná blbnout.

Zvlášť když podle svého poradce Macka není ani Klaus při krmení vybíravý a nachází zalíbení i v takové proletářské stravě, jakou jsou například šunkofleky. Nadto ho národ český čas od času vídá s párkem v jedné a půllitrem piva v druhé ruce, což je, uznejte, nejlevicovější gáblík, jaký si lze představit. Dělnická třída si tou perlou gurmánské vynalézavosti kazí žaludky na fotbale nebo při demonstracích za šťastné včerejšky, její tatíček zase na různých táborech lidu, kdy na pravicovosti tolik nesejde.

Proč o tom vůbec píši? Inu proto, že pan Klaus je stejný šašek jako kterýkoli z politiků, jemuž jde jen o popularitu a z ní plynoucí moc.

(Annonce)Zpátky