Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2005


Velké cvičení na velkou vodu

Jakub Železný

Je dobré být připraven na nejhorší. Ještě jsou v živé paměti obrázky z léta 2002, kdy Vltava poněkud pozměnila zažitý obraz pražských panoramat. Nezapomenutelné jsou i výroky tehdejšího primátora o tom, že situace je nadmíru výtečná a že je dobré jezdit metrem (ve chvíli, kdy už je policie uzavírala). Zatopení metra se podle nedávného dobrozdání odborníků asi opravdu nedalo předejít, je však děsivé domyslet, co by se stalo, kdyby výzvě Igora Němce k bezpečné jízdě podzemkou uvěřilo víc lidí. Současné vedení metropole zjevně domýšlí a nechce se dostat do podobné situace, a tak uspořádalo pro nadcházející víkend (30. – 31. 07. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) velké protipovodňové cvičení s názvem Voda 2005.

Snaha předcházet katastrofám je chvályhodná, ale je otázka, za jakou cenu. Při ceně, kterou město od roku 2002 zaplatilo za protipovodňové systémy, je pokušení vyzkoušet je pochopitelné. Praha se však kvůli tomu na dva dny stane jiným městem. Opravdu je nutné ve vrcholící turistické sezóně ochromit střed Prahy plný turistů? Možná to pro ně bude zajímavá podívaná, ideální pro jejich digitální fotoaparáty. Menší radost budou mít, až zjistí, že se nedostanou tam, kam si naplánovali, že tramvaje nejezdí tudy, kudy mají. Pražané, kteří nevědí či zapomenou, si pak užijí cestu na konec města na odtahová parkoviště, kde jistě o víkendu skončí desítky aut. Nadšení majitelů restaurací v okolí Vltavy také nebude znát mezí.

Jedno komerční pražské rádio uvedlo nedávno své zprávy titulkem: „Pražané si zopakují povodně“. Co na tom, že takovýto headline může řadu lidí vyděsit, řekli si editoři této stanice. Co na tom, že takto postavená věta je krajně zavádějící a místo aby informovala, že metropole se chystá na velké cvičení, straší velkou vodou. To, že některá média zjednodušují realitu, není žádné tajemství. Ale možná je v tom rozhlasovém titulku skryta i jisté mediální potěšení z akcí tohoto typu. Vždyť z toho budou ideální obrázky, zvláště teď, když za pár dní odezní témata z posledního předprázdninového zasedání vlády (prostituce, sociální dávky, dálnice), a jak se v branži říká, nebude co hrát.

Je těžké posuzovat oprávněnost takto rozsáhlého nácviku. Jediným způsobem, jak ji stoprocentně změřit, je opakování situace z roku 2002, což si i méně pověrčivý člověk netroufne ani vyslovit. Snad na magistrátu vědí, co činí, když na příští dny změní běh středu města, a když si dokonce nechali kvůli dvoudenní akci navrhnout logo Voda 2005.

Nezbývá než doufat, že složky integrovaného záchranného systému, které budou o víkendu v plné permanenci, nebudou v té době potřebné na druhém konci Prahy. Výsledkem tak snad bude, že party profesionálů ve vyklizeném centru cosi postaví, prohlédnou a složí a sdělovací prostředky o tom hezky poinformují.

A třeba se příroda opravdu lekne a řekne si, že když je Praha tak dobře připravená, tak nemá smysl ji zatěžovat další velkou vodou.

(MFDNES)Zpátky