Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Taxikářská „chobotnice“ dál okrádá lidi

Václav Dolejší

Sice platí nový předpis, města zavádějí více kontrol, ale někteří taxikáři své pasažéry i nadále šidí. Staré triky nepoctivých taxikářů přežily nový zákon.

Bezzubý a pomalý je boj proti nepoctivým taxikářům. Řidič, který letos v lednu okradl pražského primátora Pavla Béma převlečeného za turistu, může v klidu dál jezdit. Takzvané správní řízení se vleče už sedm měsíců, řidič zatím dostal pokutu 60 500 korun, ale odvolal se. A je možné, že se jako taxikář zaregistroval někde mimo Prahu. „Do doby vzniku centrálního registru dopravců je prakticky nemožné tomuto jevu zabránit,“ krčí rameny šéf oddělení taxislužby na pražském magistrátu Jiří Bureš.

Přitom v lednu bezprostředně po okradení volal primátor Bém po „skutečně nejtvrdším potrestání řidiče.“ Tehdy přistoupil na výzvu MF DNES a převlékl se za turistu, aby se přesvědčil, jak moc taxikáři v jeho městě kradou. Když to musel uznat, sliboval hned boj vůči všem nepoctivým taxikářům. Ostatně, tak jako všichni jeho předchůdci.

Přísný, nebo měkký zákon?

Na vymýcení taxikářských gangsterů z hlavního města má zájem celá republika. Nepoctiví taxikáři dělají ostudu Česku v cizině, kde před nimi varují turističtí průvodci. Prahu ročně navštíví 4 miliony turistů.

Hlavní změnou je nový zákon, který v parlamentu prosadila Praha a který začal platit letos od července. „Vyčistí ulice od nepoctivců ve vozidlech taxi,“ věří náměstek primátora Rudolf Blažek. Novinka umožňuje sebrat na místě nepoctivému taxikáři takzvaný průkaz způsobilosti, bez něhož nesmí jezdit. Od července už o průkaz přišlo šest řidičů, což dosud nebylo možné. Bez zabaveného dokladu nemohou jezdit a o nový přitom smějí zažádat až po dvou letech. A dostanou jej tehdy, pokud ty dva roky neudělají žádný dopravní přestupek.

Právě toto ustanovení považují taxikáři za příliš přísné. „Je to hrubě diskriminační. Proč podobně tvrdé zákony neplatí na ostatní řidiče z povolání?“ zlobí se majitel firmy AAA radiotaxi Jiří Kvasnička.

Jenže nová legislativa má i své mouchy. Především neodstranila úředního šimla, protože řízení o uložení pokuty se táhne pořád řadu měsíců. A vznik celostátního registru taxikářů, který měl pomoci zkrotit ty nejotrlejší zloděje za volantem, zákon nesmyslně odkládá o rok a půl. Ještě do konce roku 2006 tak mohou nepoctivci zůstat v klidu: pokud je kontroloři přistihnou a seberou jim průkaz, mohou se druhý den jít zaregistrovat bez problémů do sousedního města. Bez celostátního registru tam nebudou úřednicí o jejich minulých hříších nic tušit.

Všude chystají víc kontrol

Kromě nového zákona rozjela Praha i nové kontroly - projekt Taxibust. „Najali jsme zahraniční studenty, kteří dělají figuranty,“ říká Bureš. Pro magistrát takto pracuje zhruba 25 těchto volavek, kteří si 15 jízdami vydělají 4 600 korun.

Cílem hlavního města je udělat 80 kontrol měsíčně. Od ledna, kdy byl okraden primátor Pavel Bém, město udělalo celkem 624 kontrol. „Ve 35 případech jsme zjistili předražení, ve 49 pak nevydání stvrzenky,“ upřesňuje Bureš.

Více kontrol proti taxikářům chystají i v dalších městech, která hodně navštěvují turisté. „V příštím roce jich plánujeme o čtvrtinu více,“ říká například mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Dnes Brno zvládne ročně pouze 90 kontrol taxislužby. V každém čtvrtém případě zjistí předražení.

V Karlových Varech radnice kontroluje taxikáře zatím jen přibližně jednou za čtvrt roku. „Zhruba u jedné třetiny všech taxikářů zjistíme nějaký nedostatek. Ty ovšem nejsou nijak vážné,“ tvrdí vedoucí odboru dopravy karlovarského magistrátu Lenka Kůsová.

(MFDNES)



Zpátky