Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Mikrob, který postihuje vojáky

Američtí vojáci v Iráku našli nového nepřítele. Čeká na tom zdánlivě nejbezpečnějším místě: v nemocnicích. Jde o mikroorganismus s latinským názvem Acinetobacter baumannii. Zatím se o něm příliš nemluvilo, ale to se možná brzy změní.

Je to velmi rezistentní bakterie, která odolává účinkům většiny antibiotik a velmi dobře snáší dlouhé období bez vody. Vlivem toho může přežít až několik týdnů i na suchých místech. Bakterii ovšem nevadí ani "kruté" podmínky v úzkostlivě čistých jednotkách intenzivní péče.

Mikrob navíc není žádným lenochem který by se bál cestovat. Od roku 2003 nakazil celkem 280 amerických vojáků. Infekci přežili, ale poté vyvezli nebezpečnou bakterii z Iráku do ostatních zemí. Teprve v prvotřídních nemocnicích americké armády v USA a v Německu se Acinetobacter stal viníkem smrti pěti pacientů. Měli smůlu, protože leželi s infikovanými vojáky na jednotkách intenzivní péče.

Přitom pro zdravého člověka není nijak nebezpečný. Mikrob obvykle žije v půdě nebo vodě, a pokud vás napadne, když jste v plné formě, žádné nebezpečí nehrozí. Ale oslabenému pacientovi se "nezničitelný" mikrob může snadno stát osudným.

Acinetobacter by se mohl změnit v trvalého a velmi nebezpečného hosta právě v odděleních, kde se bojuje přímo o život pacientů. "Nemocnice se stávají rizikovým místem", shrnul obavy lékařů z nového vývoje plukovník Bruno Petrucelli, který v americké armádě vede centrum pro sledování nakažlivých chorob.

Udržet hygienu v polních nemocnicích je vždy nesnadné a mnohdy nemožné. Lékaři jsou tak nuceni zraněným podávat širokospektrální antibiotika. Ta ale výrazně omezují možnosti budoucí léčby, protože Acinetobacter je odborník na přežití a boj s antibiotiky. Čím více se jich používá, tím rychleji se objevují noví odolní mikroskopičtí bojovníci. Ti se pak společně s raněnými vojáky koalice dostávají do nemocnic v západním světě. Jak dokazují případy z Německa a USA.

Proč je Acinetobacter tak úspěšný, odborníci přesně vysvětlit nedokáží. Mechanismus, kterým dokáže obludnou rychlostí získávat odolnost proti nasazeným antibiotikům, není zatím plně vysvětlen.

Mimo jiné i proto, že vlastně nejde o jeden mechanismus. Acinetobacter totiž může měnit svoje geny několika různými způsoby. Některé kmeny zmíněného mikroorganismu si dokonce vyrábějí enzymy, které dokážou antibiotika rozštěpit a neutralizovat.

V některých oblastech se už Acinetobacter stal vážným nebezpečím. Podle doktora Yehudy Cameliho ze střediska intenzivní péče nemocnice v Tel Avivu představuje mikrob vážné nebezpečí. "Spočítali jsme, že 40 procent pacientů, kteří se tímto mikrobem nakazí, zemře."

(ml)

(Lidovky, www.lidovky.cz)



Zpátky