Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Salmové dostanou zpět majetek

Luděk Navara, (san)

Potomci starého moravského šlechtického rodu Salmů-Reifferscheidtů dostanou zpět další nemovitosti na Moravě. Ústavní soud včera (18. 08. 2005 - pozn. red. CS-magazínu) rozhodl, že poslední majitel panství Hugo Salm zemřel v roce 1946 jako československý občan, čímž padla poslední překážka k vydávání miliardového majetku.

Je to jedna z největších restitucí v Česku. Salmové dostanou zpátky turisticky atraktivní zámek v Rájci-Jestřebí, pozemky nad známými Punkevními jeskyněmi v Moravském krasu a další tisíce hektarů lesů a polí. „Mám ukrutnou radost,“ řekla dědička Marie Salm-Reifferscheidtová. Pokárání od Ústavního soudu si naopak vysloužilo ministerstvo vnitra a Nejvyšší správní soud, neboť Salmovo občanství původně zamítly. „Porušily Listinu práv a svobod,“ řekl ústavní soudce František Duchoň.

Soud dospěl k závěru, že Salm měl na občanství nárok, přestože se za války pod nátlakem přihlásil k německé národnosti. Za okupace totiž ukrýval účastníky odboje. „Finančně podporoval rodiny osob vězněných nacisty,“ prohlásil Duchoň.

„Hned se obrátíme na pozemkový úřad, aby začal vydávat majetek,“ řekl právník restituentů Felix Nevřela. Salmové už dříve, než se do věci vložilo ministerstvo vnitra, dostali část lesů, asi 600 hektarů. Na dalších 6 000 hektarů pozemků čekají.

„Konečně víme, kdo je vlastníkem pozemků, na kterých chceme stavět desítky domů. Projekt stál kvůli restitucím,“ raduje se starosta Rájce-Jestřebí Petr Klimek. „Dnešním rozhodnutím Ústavního soudu bylo podle mého názoru pošlapáno právo České republiky,“ reagoval naopak poslanec za ČSSD a bývalý starosta Blanska Miloslav Kala.

Spor o majetek Salmů vyvolal řadu vášnivých reakcí mezi obyvateli Blanenska. Vložil se do něj i sociálnědemokratický politik Zdeněk Koudelka a někdejší ministr vnitra Stanislav Gross, který zřídil na prověřování šlechtických restitucí speciální tým Majetek. Výsledkem bylo trestní stíhání šéfa blanenského pozemkového úřadu Stanislava Skřipského, který Salmům začal majetek původně vydávat.

„Já jsem to trestní stíhání považoval za bezpředmětné a vykonstruované od počátku, dýchla na mne padesátá léta,“ řekl včera Skřipský. Stíhání bylo státním zastupitelstvím nakonec zastaveno. „Ústavní soud má moc, nikoli patent na pravdu,“ trvá však na svém Koudelka, podle nějž verdikt přinese další restituční spory.

Úřady jsou však už připraveny verdikt Ústavního soudu respektovat. „Rozhodnutí Ústavního soudu pro nás zřejmě znamená to, že majetek v řádu stovek milionů začneme Salmům vydávat. Celá věc bude záležitostí právníků,“ uvedl ředitel Krajského inspektorátu Lesů ČR Miroslav Svoboda. Proti vydávání majetku Salmů vzniklo několik petic a Hugo Salm byl obviňován z kolaborace. Soud to včera vyvrátil.

(MFDNES)Zpátky