Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Zničit!

Kdo by chtěl pevný disk svého starého počítače prodat v bazaru nebo v eBay, riskuje, že jeho privátní fotografie, e-maily nebo dokonce choulostivá data se dostanou na světlo světa.

Softwarová firma O & O koupila u eBay, podle principu náhodné koupě, z vyřazených počítačů stovky pevných disků a z nich vytáhla data. Z asi 200 pevných disků firma získala údaje, které se podařilo rekonstruovat: 40 000 dokumentů Word, 15 000 dokumentů Excel a asi 50 e-mailových schránek. A to nejen od privátních osob, nýbrž také od Bundesagentur für Arbeit, od bank, cestovních kanceláří a od jednoho privátního detektiva.

Všichni bývalí majitelé obsah pevných disků smazali systémem „do koše“. Při dotazu: „mají být všechna data vymazána?“, klikli na „ano“. Nebylo smazáno nic. I ti, kteří dali povel jako „format C:“ a „fdisk“, mohou být zklamáni. Data se dají jen „přepsat“ nebo „formátovat“, ale zůstanou.

Kdo chce skutečně z dlouhodobé paměti data vymazat, musí použít „mazací software“, který generátore,m náhodných čísel několikrát stávající data přepíše. Skutečně několikrát za sebou. Ale i při několikanásobném přepsání se podaří odborníkům magnetické stopy rekonstruovat. Asi před dvěma roky zjistili američtí odborníci, že z asi 158 použitých pevných disků mohli „vyčíst“ data, a to dokonce z bankovního automatu. Ve Velké Britanii našli na 101 použitých pevných discích osobní data a údaje, hesla, PIN čísla a dokonce porno fotografie.

Pozor, to nedovedou dnes jen odborníci, ale i „kutilové“. Hlavní cenu tak vyhrál nedávno student z Postupimi. Koupil za 20 eur 20 gigabytový harddisk a našel tam tajná data brandenburské policie. Svůj nález policii ohlásil a dostal za to odměnu 2 000 euro. Úřady v Německu proto dnes použité pevné disky ničí.

(Stern)Zpátky