Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Špioni ukrytí v kamenech

Jan Novák

Špehové jsou vždy nenápadní, podmínku úplného splynutí s prostředím dovádí k dokonalosti nový projekt americké armády.

Bez bohatého přísunu kvalitních informací dokáže prohrát bitvu i silnější armáda - a naopak. Pentagon proto věnuje zpravodajské technice mimořádnou pozornost. Údaje z protivníkova zázemí už nebudou podávat jen létající a plazící se miniroboti. Jedním z nejnovějších hitů jsou senzory zabudované v "obyčejných" kamenech. Program je součástí úsilí Pentagonu snížit ztráty na životech při zahraničních misích, které domácí veřejnost a média často kritizují.

Základem projektu jsou miniaturní elektronické obvody vhodné pro vestavění do umělých kamenů velkých asi jako golfové míčky. Od okolní horniny mají být naprosto k nerozeznání a nad územím protivníka by je ve velkém rozhazovala letadla a helikoptéry nebo bezpilotní létající prostředky (AUV). Umělé kameny jsou navrženy tak, aby se daly vyrábět v obrovských sériích při velmi nízké ceně.

V současném stadiu vývoje dokáží "kamenní vyzvědači" čekat na svou příležitost až 18 měsíců. Jejich hlavním úkolem bude identifikovat zvuky ve svém bezprostředním okolí. Podle oficiálních zpráv jsou schopni vnímat záchvěvy půdy způsobené došlápnutím lidské nohy ze vzdálenosti 8 až 10 metrů a informovat o tom základnu. Díky velkému množství těchto nenápadných špionů mohou zpravodajské služby lépe vyhodnotit pohyby nepřítele. Včetně malých partyzánských či diverzních oddílů v týlu armády.

O konkrétním způsobu předávání informací zprávy skromně mlčí, přesto je zřejmé, že masový výsadek zvědavých oblázků bude pro každou nepřátelskou armádu představovat nemalý problém. Hledání a zneškodňování "falešných kamenů" totiž nepochybně zaměstná velké množství lidské síly. I v případě, že by informace o jejich nasazení byly falešné.

Zprávu o kamenných vyzvědačích uveřejnil časopis Financial Times. Odborní pozorovatelé však upozorňují, že podobné informace bývají do seriózních médií obvykle uvolňovány s určitým záměrem. Zveřejnění může mimo jiné znamenat i to, že technologie byla překonána a ve vývojových laboratořích se ve skutečnosti připravuje něco lepšího...

Součástí budoucích válek se stane i půda pod nohama vojáků

Nepřítel nyní může skutečně mít uši a oči všude. Pentagon zveřejnil informace, že je do 18 měsíců připraven nasadit do výzbroje nový druh detekčního prostředku. Drobný a relativně levný senzor, který dokáže zachytit lidský krok přibližně na deset metrů a předávat údaje na základnu, bude ukryt v napodobenině běžné horniny. Letadla a jiné prostředky mohou v ideálním případě do operační oblastí dopravit tolik drobných a nenápadných špiónů, aby jimi byla pokryto celé území a Pentagon měl naprostý přehled o pohybech nepřítele, od velkých útvarů po malé diverzní jednotky.

Mikročip systému RFID, umístěný uvnitř umělého kamene, umožňuje předávat zjištěné informace o nepříteli na dálku. Na podobném principu fungují například čtečky identifikačních štítků zaváděné v obchodních domech USA nebo na platebních kartách.

Jak funguje nenápadný slídil

Technologie miniaturních křemíkových čipů použitá v umělých kamenech se nazývá RFID (Radio Frequency Identification). To je technologie umožňující přenos a čtení informací na krátkou vzdálenost. Může se tak používat k identifikaci oprávněných uživatelů, i na některých "nedotykových" platebních kartách. Systém obsahuje jednoduchou anténu, která na dotaz speciálního vysílače (třeba elektronického zámku) sdělí své identifikační číslo. Potřebné díly jsou relativně levné, v současné době se cena jednoho RFID transpordéru ("odpovídače") pohybuje kolem 50 centů, s náběhem na masovou výrobu by měla během deseti let klesnout na 10 centů.

Právě nízká cena technologie, která je důsledkem širokého využití v civilním sektoru, je jedním z lákadel pro vojáky. Byť případná výroba senzorů bude muset využít několika nanotechnologických postupů chráněných licencemi z civilního sektoru. I proto se patrně na výzkumu podíleli vědci z North Dacota State University, kteří se jinak zabývají využitím této technologie pro obchod.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky