Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Kreml "odklízí" miliardáře

Petra Procházková

Vladimir Putin jmenuje bohaté Rusy gubernátory nejchudších a nejproblematičtějších oblastí.

Třetí nejbohatší muž Ruska Viktor Vekselberg se může v roce 2007 stát hlavou poloostrova Kamčatka. Ropný a metalurgický magnát s odhadovaným osobním majetkem pět miliard dolarů se již k nabídce vyjádřil. "Proč ne!" odpověděl zmocněnci ruského prezidenta na Dálném východě Konstantinu Pulikovskému.

Současný gubernátor Kamčatky, komunista Michail Maškovcev, by sice měl vládnout problematické oblasti ještě dva roky, ale Kreml si podle pozorovatelů již nyní připravuje novou generaci regionálních vůdců. Navíc tisíce obyvatel poloostrova zůstaly v zimě při čtyřicetistupňovém mrazu bez tepla a světla, a pokud se bude situace opakovat, Maškovcev politicky nedožije konce volebního období. Jeho nástupce nebude volen občany jako dosud, ale díky novému zákonu, který prosadil prezident Vladimir Putin, ho dosadí přímo Kreml a symbolicky ho schválí kamčatský parlament.

"Kreml hraje tuto hru cílevědomě a chce s její pomocí vyřešit kádrovou krizi," zhodnotil politolog Dmitrij Oreškin snahu vedení Ruska dosadit oligarchy, kteří zbohatli během "divoké privatizace" v 90. letech, do gubernátorských křesel. Navíc pro ně vybírá ty nejchudší a nejproblematičtější oblasti. "Je to racionální politika v podmínkách nemocné ekonomiky," dodal.

Ruští miliardáři nemají podle komentátorů na vybranou. Pokud jim cokoliv prezident nabídne, musí přijmout. Osud bývalého nejbohatšího muže Ruska, šéfa společnosti Jukos Michaila Chodorkovského, je jim výstrahou. Poté, co se Chodorkovskij postavil Kremlu, byl letos v květnu odsouzen za daňové úniky na 9 let do vězení.

Očekává se, že kromě sedmačtyřicetiletého Vekselberga dostanou na starost chudé regiony i jiní multimilionáři. Politologové blízcí Kremlu se domnívají, že tak lze zabránit odtoku kapitálu ze země, protože oligarchové se kromě vlastních kont budou muset starat i o místní rozpočet.

Úspěch tato taktika už slavila. Čukotce několik let vládne nejbohatší muž Ruska Roman Abramovič. Zdržuje se prakticky stále v Londýně, svěřenou oblast ale zvelebil. I prezident ruské republiky Kalmyka Kirsan Ilumžinov patří mezi 500 nejbohatších osob v Rusku a vůdce republiky Adygea Chazret Sovmen je v první stovce. Svými regiony vládnou úspěšně a zajišťují zde politickou stabilitu i loajalitu vůči Moskvě. Za to se těší daňové nedotknutelnosti.

Ruský list Novyje Izvestija uvádí seznam oblastí, kde se mají v příštích letech stát gubernátory slavní oligarchové. Na Sachalinu by například Kreml rád viděl šéfa průmyslového holdingu Alfa-group Michaila Fridmana. Postupně by celý Dálný východ měl být v rukou miliardářů věrných Kremlu. "Nedokážeme vybudovat dobrý administrativní systém, zvláště v depresivních regionech, tak se rozhodlo využít oligarchy," zhodnotil nynější regionální politiku Moskvy politolog Sergej Markov. Konstatoval, že odmítnout Putinovi se po soudním přelíčení nad šéfy Jukosu neodváží nikdo.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky