Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Nepasterizované pivo BERNARD

Milan Simacek

V Rodinném pivovaru Bernard v samém srdci Českomoravské vrchoviny (26.října 1991 pivovar koupen v aukci trojicí podnikatelů Ing. Stanislavem Bernardem, Ing. Josefem Vávrou a Rudolfem Šmejkalem za pětinásobek účetní hodnoty), v jeho sklepích kvasí a zraje najednou přibližně 2 200 000 půllitrů piva. Pomalu, tak jak si to tradiční technologie výroby žádá, při teplotě 1 - 2o C, čeká několik týdnů až měsíců na své zákazníky. Když se přiblíží jeho doba, je pivo filtrováno při stejné teplotě na křemelinovém filtru a čeká na poslední krok na své cestě před distribucí - na závěrečné ošetření.

Když se v Rodinném pivovaru Bernard rozhodovali, jak bude onen krok vypadat, měli před sebou dvě možné cesty. Pasterizaci - tedy standardní a také snazší cestu - nebo druhou, mnohem složitější, ale zaručující zcela jedinečné vlastnosti piva - tzv. mikrofiltraci.

Při pasterizaci se pivo zahřívá na vyšší teplotu, čímž jsou všechny přítomné mikroorganismy v pivu zničeny. Tento drastický zásah, kdy je pivo tepelným šokem „vytrženo“ z klidu sklepa, kde zraje, sice zaručuje dlouhou trvanlivost, ale poškozuje samotnou vůni, chuť a barvu piva. Především však jeho látky podporující zdraví.

Dali přednost druhé, originální metodě – vlastní cestě vůči zákazníkům rozhodně poctivější. Na konci procesu totiž pivo při zachování teploty 2o C filtruje přes speciální mikrobiální filtr, který k zachycuje všechny mikroorganismy. Pivo tím nemění svou vůni, barvu ani chuť a uchovává si všechny výživné a zdravotní hodnoty a tudíž se k zákazníkům dostane beze změn.

Pro maximální kvalitu piva se v roce 2000 zakoupila humnová sladovna v Rajhradě u Brna, od roku 2002 má pivovar vlastní propagační stanici kvasnic, čímž dostal pod kontrolu veškeré výrobní vstupy, které ovlivňují výslednou kvalitu nepasterizovaného piva.

Důkazem vysoké kvality piva je fakt, že za dobu svého trvání obdržel pivovar desítky ocenění různého významu. Mezi nejdůležitější jistě patří zisk 5 Zlatých pohárů PIVEXu, nejprestižnější degustační soutěži v České republice, v jakémsi mistrovství republiky v kvalitě piva.

Spotřebitelé především oceňují na pivu, že není znehodnoceno tepelným šokem, pasterizací. Dostatečné trvanlivosti pivovar dosahuje pomocí mikrobiologické filtrace a nabízí tak skutečně přírodní a živý produkt.

V současné době pivovar vaří 7 druhů nepasterizovaného piva Bernard, desetistupňové výčepní pivo, ležáky a speciály, piva světlá, polotmavá a černá. Značka Bernard je na českém pivním trhu vnímána jako synonymum kvality.

Na konci roku 1999 se společnost přetransformovala na akciovou společnost a v roce 2001 Rodinný pivovar Bernard posílil svoji pozici na trhu uzavřením partnerství s belgickým pivovarem Duvel Moortgat. Každá strana má 50procentní podíl v akciové společnosti. Výstav piva v roce 2003 byl 123 tis. hl, část produkce se vyvezla do zahraničí. Na výrobě a prodeji piva se podílí 88 zaměstnanců. Současnými českými spolumajiteli jsou Ing. Stanislav Bernard a Ing. Josef Vávra. Pod jejich vedením usiluje značka Bernard o to, aby byla značkou prémiovou, aby byla jakýmsi kořením na českém pivním trhu.

Chcete-li se dovědět více:

www.bernard.cz

pivovar@bernard.cz

tel.: 565 532 407

fax: 565 532 183Zpátky