Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Nejlepší investice Pavla Tykače

Jaroslav Spurný

Osmnáct milionů korun je v téhle zemi suma, za kterou si lze koupit funkci poradce ministra financí. K tomuto poměrně šokujícímu výpočtu lze dojít po přečtení zprávy z Hospodářských novin, že právě tolik peněz v roce 1997 tajně půjčil nesolventní sociální demokracii na daňové nedoplatky finančník Pavel Tykač. Pro šéfa neblaze proslulé a v miliardách počítající společnosti Motoinvest představovalo osmnáct milionů pouhé drobné, ale získal za ně mnoho: na jaře 1999 se stal poradcem tehdejšího ministra financí Zemanovy vlády Ivo Svobody. Otevřely se před ním informace o strategických záměrech vlády, například o chystané privatizaci bank, a toho muž, který zbohatl na tunelování bankovních domů a na podezřelých obchodech s akciemi, stoprocentně využil. Jak přesně, to nelze zjistit. Tykač tehdy operoval přes desítky firem, které měl zřejmě pod kontrolou, ale formálně patřily někomu jinému.

Výška Tykačovy půjčky pro stranickou kasu vypadá z pohledu následujících let, kdy jsme si zvykli na mediální kolotoč desítek miliard, jako zanedbatelná. V tu dobu by však nepochybně způsobila poprask. Ve snaze vyhnout se nežádoucí pozornosti proto partaj Tykačovu půjčku neuvedla v povinně zveřejňovaném účetnictví – tato protizákonnost je ovšem dávno promlčena.

Nicméně odhalení transakce nemohlo neoživit i vzpomínku na skoro deset let staré „bamberské schůzky“ Miloše Zemana: tajná jednání v německém městečku, na kterých předseda ČSSD Miloš Zeman ve snaze získat peníze pro zadluženou stranu sliboval (a pak tvrdil, že to „nemyslel vážně“) podivným čechošvýcarským podnikatelům vysoké vládní posty výměnou za zhruba celkem čtyři sta milionů korun.

„Finance sociální demokracie nebyly nikdy v náplni mé odpovědnosti,“ říká suše Petra Buzková, jedna z mála tehdejších klíčových postav ČSSD, která dodnes zůstává ve vrcholné politice. Ivo Svoboda je ve vězení za pětimilionový podvod. Tehdejší místopředseda zodpovědný za finance Ivan Havlíček (dnes soukromý ekonomický poradce) pokládá po vyslechnutí otázky na Tykačovu půjčku beze slova telefon. A současný správce pokladny Martin Starec říká: „Neznám jméno skutečného věřitele a peníze byly dávno vráceny.“ A kolik takových normálních „nezveřejněných“ půjček si pořizuje ČSSD dnes? „Žádné. Úvěry si bereme jedině u naší organizace Cíl, která spravuje Lidový dům,“ říká.

Pavel Tykač vydržel ve funkci poradce tři měsíce. Jeho ministr byl počátkem léta 1999 obviněn z podvodu, musel opustit Zemanův kabinet a po něm odešel i Tykač. „Končím s podnikáním, všechny firmy ruším,“ řekl tehdy médiím. Většinu svých tehdejších společností poslal opravdu do likvidace. V roce 2001 ale obnovil činnost dvou firem (Elektropodnik Čelákovice a Atlantic Investic Group). Obě obchodují s nemovitostmi, poskytují ekonomické poradenství. Tykač podle médií stojí i za dalšími firmami, které obchodují s cennými papíry.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky