Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Peněženky stály místo čtyři policisty

Jan Vaca

Policie stále vyšetřuje některé případy z testu MF DNES, kdy na stanicích zmizely odevzdané peněženky. Čtyři vyhození policisté a vedle nich ještě jeden civilní zaměstnanec policie, k tomu ještě několik kázeňských postihů - dočasné snížení platu či služební hodnosti.

Takový je zatím závěrečný účet v případě, který popsala MF DNES v polovině dubna. Její redaktoři tehdy předali na policejních služebnách po celé zemi 77 peněženek, které nalezli jakoby ztracené. Druhý den se jiný redaktor anonymně přišel zeptat, zda "jeho" peněženku na oddělení někdo neodevzdal. Třináct peněženek policisté zapřeli. Po následném oficiálním dotazu MF DNES se jich vrátilo pouze deset. Tři zmizely úplně.

O vině rozhodne soud

Ihned po zveřejnění případů policejní šéfové spustili rozsáhlé vyšetřování. Přestože od té doby uběhly už téměř čtyři měsíce, vyšetřování v některých případech dosud trvá. "Otevřený je případ z oddělení v pražské Vyšehradské ulici. Inspekce ministra vnitra se jím stále zabývá," řekl včera Petr Vorlíček z tiskového oddělení ministerstva vnitra. "Bývalému policistovi v tomto případě hrozí obvinění z trestného činu," doplnil.

Právě policista z Vyšehradské je současně jedním ze čtyř "mužů zákona", kteří si kvůli prohřeškům s peněženkami už služební uniformu neobléknou. U policie skončil ke konci června.

Stále je na tom ještě dobře proti svým dvěma kolegům z Vratimova na Frýdecko-Místecku a jednomu z Pardubic. Ty čekal okamžitý vyhazov už v dubnu. Jejich chováním se má navíc brzy zabývat i soud.

Vedle policistů musel odejít také civilní vrátný z plzeňského policejního ředitelství, který "ztracenou" peněženku přijal a zatajil ji.

Nejvíc chyb bylo v Praze

Nejvíc nepoctivých a nepořádných policistů zjistila MF DNES v Praze. Chybovalo zde hned šest policistů z osmi různých služeben. Okamžité kázeňské potrestání čekalo tři policisty, kteří se podle svých nadřízených provinili pouze lehce.

Stejný trest nakonec stihl i další dva policisty, které původně prověřovala Inspekce ministra vnitra, protože jejich pochybení vypadalo jako závažnější a zdálo se, že budou trestně stíháni.

"I v těchto případech ale inspekce zjistila, že se peněženky nenašly kvůli administrativnímu nepořádku. Na stíhání to proto nebylo a inspekce předala oba případy nadřízeným těchto policistů," řekl Vorlíček. "O případném kázeňském potrestání totiž rozhodují právě oni," podotkl. Jaký konkrétní trest policisty stihl, však nevěděl.

Policisté se polepšili?

MF DNES se rozhodla po čtyřech měsících test poctivosti zopakovat. Peněženky zkusila "udat" na čtyřech služebnách: na dvou pražských (včetně té na smíchovském nádraží, kde pochybili policisté už v dubnu) a vedle toho ještě v Pardubicích a znovu ve Vratimově na Frýdecko-Místecku. Pro policii dopadl tentokrát test dobře. Její lidé ve všech případech postupovali tak, jak mají. Sepsali záznam o tom, co nalezená peněženka obsahovala, a pak ji buď předali na Ztráty a nálezy příslušného magistrátu, nebo ji zamkli do vlastního trezoru. Peněženka se tak vrátila všem čtyřem "majitelům".

"Jsem rád, že naši lidé tentokrát obstáli. Každý podobný prohřešek by byl totiž neomluvitelný. Určitě pomohla opatření, která jsme zavedli už v dubnu," řekl Zdeněk Bezouška, zástupce šéfa pražské policie. "Ihned po zveřejnění případu jsme všechny policisty znovu poučili, jak mají postupovat v případech, kdy jim někdo donese ztracenou peněženku. Kromě toho děláme častější kontroly, jestli tak policisté skutečně postupují," dodal.

(MFDNES)Zpátky