Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Lékaři zkoušejí vakcínu, která ničí zhoubné nádory

Unikátní metodu léčby rakoviny vyvíjejí vědci z Fakultní nemocnice v Brně a z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Badatelé vyrobí pacientovi lék na míru: vakcínu vytvoří z nádoru nemocného člověka a pak mu ji opakovaně vpichují pod kůži.

Lék využívá obranyschopnost organismu a „učí“ imunitní buňky rozpoznat nádor v těle jako nežádoucí věc, kterou je třeba zlikvidovat. „Princip je geniální: posilujeme vlastní imunitu pacienta, aby se bránila proti nádoru,“ řekl včera vedoucí jedenáctičlenného výzkumného týmu Roman Hájek. Vakcínu by onkologové podle něj mohli začít používat za tři až pět let.

Mohla by metoda v budoucnu nahradit drastickou chemoterapii či ozařování? „Když bude vakcína silnější, tak určitě. Ale jestli se k tomu dopracujeme a kdy, neřeknu. Nechci věštit,“ tvrdí vědec.

Úplně první českou protinádorovou vakcínu představil Hájkův tým před rokem. Látka pomáhá pacientům s druhým nejčastějším krevním nádorovým onemocněním - mnohočetným myelomem. „Jsme schopni vyrobit vakcíny, které jsou bezpečné tak, že nemají téměř žádné vedlejší účinky, ale jejich účinnost je stále ještě menší, než by současná léčba potřebovala,“ říká Hájek.

Nyní vědci pracují na vakcíně, která má pomoci „zničit“ nejzhoubnější kožní nádor, takzvaný maligní melanom. Jedna dávka vakcíny podle Hájka přijde na dvacet až čtyřicet tisíc korun, další testování proto pomůže zaplatit také devět set tisíc korun od Nadace Jistota Komerční banky. Dar převzali zástupci vědeckého týmu včera. Vedle nákladů spojených s výzkumem budou získané prostředky sloužit i na vybavení laboratoří potřebnými přístroji, například kontejnerem na tekutý dusík a mrazicími boxy.

Protože badatelé zároveň působí jako pedagogové na lékařské fakultě, čeká je od října důstojnější prostředí. Nastěhují se do nových laboratoří v univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích. „Na výzkumu se podílejí i naši postgraduální studenti,“ uvedl děkan fakulty Jan Žaloudík.

(lce)

(MFDNES)Zpátky