Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Bezpečnější křídla zpívají

Luboš Veverka

Zvuk rozechvívající nosné plochy letadla zvýší vztlak téměř o čtvrtinu.

Rezonující křídla by měla v budoucnu zvýšit bezpečnost letového provozu. Menší rozměry křídel a úspora paliva by také měly přispět ke zlevnění výroby i provozu letadel. Vyplývá to ze závěrů výzkumu provedeného na univerzitě v australském Novém Jižním Walesu.

Letecký inženýr Ian Salmon se pokusil odstranit jedno z nejslabších míst současných malých letadel. Při přistávání i vzletu totiž někdy dochází ke ztrátě vztlaku křídla, která končí většinou havárií. Na vině je malá rychlost letadla.

Jak uvedl časopis NewScientist, Salmon postavil svůj výzkum na dlouho známém faktu. Obtékání křídla proudem vzduchu se dá usnadnit pomocí zvuku, který nosné plochy rozechvívá. Proudění zůstává laminární, a tím zároveň vzrůstá vztlak při nízkých přistávacích rychlostech.

Praktická realizace jednoduchého principu však představovala až donedávna největší problém. Konstruktéři dokonce umísťovali při testech do křídel reproduktory, které vydávaly zvuky příslušných frekvencí. Těžkopádná řešení nahradil Salmon jednoduchou konstrukcí, která je integrální součástí křídla. Křídlo pokrývá speciální plastová fólie potažená tenkou vrstvou stříbra. "Funguje to podobně jako kůže napnutá na bubnu," uvedl vynálezce pro internetový server News in Science. Tenká blána se rozkmitává působením střídavého proudu.

Zkoušky v aerodynamickém tunelu ukázaly, že optimální frekvence se pohybují kolem 400 hertzů. Křídlo tedy vydává zvuk velmi blízký komornímu A (440 Hz). Pokusy na modelu překvapivě dokázaly, že určitý vliv na obtékání křídla má i hudba. Největší efekt však vykazují právě jednoduché tóny konstantních frekvencí.

Vynálezce tvrdí, že "zpívající" křídla budou mít při stejné nosné ploše o 22 procent vyšší vztlak. Při malých rychlostech tak nehrozí ztráta vztlaku a pád letadla. Místo bezpečnosti se však dá zvyšovat i efektivita provozu. Letadlům by tak stačila menší křídla, která by měla zároveň menší odpor vzduchu. V praxi by to znamenalo úsporu paliva.

Salomon představil svoji myšlenku v rámci australského národního týdne vědy. Jeho nápad se probojoval mezi třináct nejzajímavějších v sekci Fresh Science.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky