Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2005


Wiesenthal - muž, který se nikdy nebál

Luděk Navara, Jan Gazdík

Ve Vídni zemřel muž, který vypátral 1 100 nacistů. Lidé o něm mluví jako o „svědomí holocaustu“. Když Simon Wiesenthal unikl smrti v koncentračním táboře Mauthausen, zasvětil život pronásledování nacistů. Už za války si řekl, že jestli přežije, stane se jakýmsi zástupcem těch, kteří takové štěstí jako on neměli. Nacisté vyvraždili kolem šesti milionů Židů, Wiesenthal přežil. Přežil i bombový útok na svůj vídeňský domov a nic si nedělal z toho, že o jeho život usilovali nacisté ještě vícekrát.

Publicistka Zuzana Brikciusová, která žije ve Vídni, vzpomíná: „Navštívila jsem ho krátce poté, co se jej pokoušeli - podle všeho nacisté - opakovaně zlikvidovat. Před jeho domem nestáli žádní ochránci, a když jsme vešli, uvítala nás milá paní slovy: ,Vy jdete k panu Wiesenthalovi? Jen pojďte dál.‘ Ptala jsem se ho, zda nemá strach, a on se tomu jen smál,“ popisuje. A dodává: „Peklo, jímž prošel, ho zřejmě dovedlo k lhostejnosti ze smrti a zřejmě i k fatalismu. Řídil se zásadou - co se má stát, stane se.“

Odklízečem mrtvol

Wiesenthal prošel několika koncentračními tábory, kde mimo jiné pracoval i jako odklízeč mrtvol. Několikrát se pokusil o sebevraždu. Ptal se, zda existuje Bůh, který něco takového může dopustit. A později s nadsázkou říkával. „Pánbůh byl na dovolené.“ Byla to prý slova nějaké stařenky, kterou slyšel jeho přítel v koncentračním táboře.

Wiesenthala Němci poslali nejdříve do ghetta, jeho ženu Cylu, která měla falešné doklady, na nucené práce. Osud byl k nim překvapivě milosrdný - po válce se oba shledali, měli více štěstí než ostatní Wiesenthalovi blízcí. Vlastně byli prakticky jediní z rodiny, kteří přežili. V koncentračních táborech zemřelo celkem 89 jeho příbuzných.

Wiesenthal, který byl povoláním architekt, po válce přemýšlel, zda se má ke svému povolání vrátit. Nejdříve se přihlásil k americké komisi pro stíhání válečných zločinců jako spolupracovník a myslel si, že to bude práce na pár let. Když začala studená válka a svět o bývalé nacisty ztratil zájem, pustil se do „boje“ jako soukromník. Založil první dokumentační středisko v rakouském Linci, ale po sedmi letech mu došla trpělivost. Pro nezájem středisko zavřel. Začal pomáhat dětem emigrantů z Maďarska. „Uváděl je takříkajíc do života, když je umísťoval do škol,“ prozrazuje Zuzana Brikciusová. Později na to období bude vzpomínat jako na jedno z nejkrásnějších ve svém životě. „Když měl Wiesenthal po letech přednášku v Latinské Americe, přihlásil se k němu tamní majitel obchodního řetězce s díky, že bez jeho tehdejší pomoci by zřejmě skončil kdesi na periferii Vídně,“ líčí Brikciusová.

Jenže touha po spravedlnosti mu nedala. Vrátil se znovu k pronásledování nacistů a své středisko tentokrát otevřel ve Vídni.

Nepohodlný Rakušan

Vídeň si ostatně jako svůj domov vybral i proto, aby prý Rakušanům připomínal jejich podíl na holocaustu a také kvůli jejich snaze tuto temnou stránku ve své historii po válce zastřít. Historik Eduard Stehlík, který se zabývá nacistickými zločiny na území bývalého protektorátu, tvrdí, že nikdo nevykonal v lovu nacistických válečných zločinců tolik jako právě SimonWiesenthal. „Nebýt jeho cílevědomosti a až neuvěřitelné vytrvalosti, spousta by jich unikla,“ říká Stehlík.

Odvahu měl podle něj Wiesenthal i v tom, že po válce, kdy nikdo nechtěl příliš slyšet o holocaustu, jej lovec nacistů připomínal bez ohledu na vlastní bezpečí i nevraživost Rakušanů. Většina velitelů vyhlazovacích táborů měla totiž rakouskou národnost. Respekt si získal až později. O tom, jak silné měl postavení, svědčí i vztah k německému kancléři Helmutu Kohlovi, kterému mohl kdykoli zatelefonovat. „Stačilo, aby mu zavolal, a když měl v ruce důkazy, Kohl udělal vše, aby byl zločinec vydán spravedlnosti,“ vzpomíná Brikciusová.

Nejznámější případy Simona Wiesenthala

Adolf Eichmann. Organizátor vyhlazení evropských Židů, v Izraeli byl odsouzen k smrti.

Franz Stangl. Velitel vyhlazovacího tábora v Treblince, zemřel ve vězení.

Martin Bormann. Hitlerův zástupce, Wiesenthal po něm pátral, později se ukázalo, že zahynul už na konci války.

Josef Mengele. „Doktor Smrt“, zločinný lékař z Osvětimi, kde dělal pokusy na vězních. Unikl spravedlnosti.

(MFDNES)



Zpátky