Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2005


Teroristy dotuje organizovaný zločin

František Šulc

To řekl LN Jeffrey Breinholt z amerického ministerstva spravedlnosti, expert na boj proti financování terorismu

LN Existují rozdíly mezi přístupem Evropy a USA k boji s financováním teroristů?

Existují, ale nejsou velké. Rozdíl mezi přístupem některých členských zemí EU a americkým systémem bych popsal jako věc nahlížení na některé věci, nikoli filozofie. My jsme byli hodně ovlivněni 11. zářím. Jiné země, které nebyly zasaženy tak jako my, nejsou tolik ovlivněné, což se odráží i v jejich boji s financováním teroristů. Neznamená to ale, že nemají vůli spolupracovat.

LN A co dohady o tom, zda Hamas patří na seznam teroristických organizací, kam jej chtěly zařadit USA a Evropané to odmítali?

Problém není v definici. Jednoduše existují teroristické skupiny, které mají jak ozbrojenou složku, tak humanitární složku. V EU byla tendence oddělovat Hamas a Hizballáh na dvě složky. Podle nás to není užitečné dělení, protože peníze jdou ke stejným lidem.

LN Zvýšila se po 11. září intenzita spolupráce mezi organizovaným zločinem a teroristy?

Není pochyb o tom, že nástroje používané organizovaným zločinem před 11. zářím byly přeorientovány a zahrnují i financování terorismu. Proto model využívaný pro boj s organizovaným zločinem je velice vhodný i pro boj s financováním terorismu. Konkrétně, a to víme z plánů, které se nám podařilo zadržet, teroristé využívají známých metod jako vybírání výpalného, bankovní podvody či podvody s kreditními kartami. Největším případem, který jsme vyhráli u soudu, bylo pašování cigaret ze Severní Karolíny. V USA jsou velké rozdíly mezi jednotlivými státy v daních na cigarety. Není proto problém koupit cigarety na jednom místě a prodat je s velkou slevou na jiném. A toho využíval operativec Hizballáhu, který používal k pašování skupinu zločinců.

LN Víte, v jaké hodnotě byla v posledních letech zmrazena aktiva v rámci boje proti terorismu?

Nemám přesná čísla. Ale číslo, které jsem slyšel přibližně před rokem jako výsledek amerického úsilí po 11. září, bylo 137 milionů, dnes to bude více.

LN Kromě bank jsou tu další systémy pro převody peněz, jako hawala. Dají se regulovat?

Hawalu nevymysleli teroristé nebo organizovaný zločin, jde o velice starý systém posílání peněz. Problém je v tom, že se peníze pohybují z jedné části světa na druhou bez toho, aby byl někde záznam o provedené finanční transakci. Je to neregulovaný systém, ale naším cílem není jej zničit. Chceme, aby byl transparentnější. To je mnohem realističtější cíl.

LN Podobně, i když transparentně, funguje například Western Union, ale i přes veškerou kontrolu existují obavy, že je také zneužitelná...

...to je dobrý příklad. Western Union sice funguje podobně jako hawala, ale jsme schopni ji regulovat a stále funguje. Něco podobného by se mělo stát s hawalou.

LN Jaká je při kontrole finančních toků spolupráce se zeměmi, které nejsou nakloněny přílišné transparentnosti?

Záleží na tom, jak moc se jim nevyplatí nespolupracovat. Pokud nechtějí spolupracovat, dostanou se na černou listinu a přicházejí o různé výhody. Myslím, že během několika let bude proto méně a méně finančních rájů.

LN Existují odhady, kolik peněz teroristé ročně potřebují?

Ne. Ale ty částky nejsou vysoké. Například útoky z 11. září stály půl milionu dolarů. Podle některých statistik jde naprostá většina peněz na udržování teroristické buňky, aby se její členové nemuseli živit kriminální činností. Je to okolo 90 procent z celkové částky vydané na teroristickou buňku. Sám útok je potom necelých deset procent.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky