Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2005


Houby: užitečné minerály, ale i těžké kovy

Radka Wallerová

Hub je letos tolik jako už dlouho ne. Jejich sbírání je téměř národním sportem a recepty na jejich úpravu se předávají z generace na generaci. Jak je to však s vlivem hub na zdraví? Na tom, do jaké míry jsou houby člověku prospěšné, se odborníci neshodli dodnes. „Měly by se brát jako zpestření jídelníčku. Lidé je mají pravděpodobně rádi kvůli tomu, že si užívají jejich hledání,“ soudí Petr Sucharda, internista z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Rozhodně však nemohou dlouhodobě nahradit třeba maso, byť také obsahují bílkoviny.

Minerály svědčí zdraví

Nespornou výhodou hub je jejich nízká kalorická hodnota, ale jsou bohužel těžko stravitelné - to zhoršuje možnost využívat bílkoviny, které jinak obsahují. Velkým plusem hub je obsah některých stopových prvků, jako je draslík, vápník nebo hořčík, a aminokyselin, kterých bývá obecně ve stravě nedostatek.

Pro malé děti se houby nehodí vůbec, snad s výjimkou žampionů. Mimo jiné proto, že bílkoviny obsažené v houbách mohou vyvolat alergické reakce. Na druhou stranu, nedávný dílčí výzkum v USA ukázal, že některé houby obsahují antioxidanty, látky zpomalující stárnutí buněk: prospěšný je v tomto ohledu třeba obyčejný žampion.

Radioaktivita ano, ale málo

Pamatujete si, že po výbuchu v Černobylu se neměly sbírat houby kvůli obsažené radioaktivitě? Dneska už je situace mnohem lepší. „Ale stále se v houbách nachází cesium 137,“ potvrdil Petr Dvořák z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity. Nejvíc ho bývá v těch nejoblíbenějších, totiž hřibovitých houbách.

Naopak nejméně v houbách, jako jsou václavky, a v podstatě vůbec není v žampionech z luk a polních cest. Ani v nejvíce zasažených houbách množství nepřesahuje zákonem stanovené limity. Podle Dvořáka skutečně nadměrná konzumace takových hub může mírně zvyšovat riziko zhoubného onemocnění, ale je to velmi individuální.

Naštěstí se množství cesia v houbách dá eliminovat zhruba na polovinu: naložením hub do octa, zamražením nebo namočením sušených hub do vody či mléka, podmínkou je poté nálev nebo vodu po rozmražení slít a dále nepoužívat. V podstatě žádné cesium nebývá v žampionech rostoucích na loukách a u polních cest, cesium se totiž vyskytuje už jen v lesním podrostu - malé množství ho proto je i v borůvkách. Kromě cesia bývají v houbách také těžké kovy, jako je rtuť, olovo a kadmium.

(MFDNES)



Zpátky