Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Žárovka budoucnosti: svítící nátěr na zdi

Matouš Lázňovský

Klasická Edisonova žárovka má opět o krok blíže k definitivnímu odchodu ze scény. Převrat by mohl urychlit náhodný objev studenta Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu v americkém státě Tennessee. Při experimentu s velmi malými shluky atomů, nazývanými vědci "kouzelnými kvantovými body", zřejmě vytvořil nový zdroj světla, které je velmi příjemné lidskému oku.

Stačí málo: ozářit kvantový bod (který obsahuje 33 nebo 34 atomů selenia či kadmia) například modrým světlem diody a atomy začnou spontánně vydávat bílé světlo rozložením vlnových délek dosti blízké slunečnímu svitu.

Jedna výhoda je jasná okamžitě: místo křehké žárovky či úsporné zářivky se zdrojem světla stává odolný malý krystal. Proti klasické žárovce je efektivnější a proti LED diodám, které se používají třeba v cyklistických svítilnách nebo mobilech, má příjemnější světlo. Objev by se mohl také stát důležitou součástí trendu, který výrobu světelných zdrojů převede z rukou inženýrů do sféry chemiků.

Ti slibují hned několik zajímavých možností. Už několik výzkumných týmů předvedlo, že velmi malé shluky atomů svítí, pokud jimi prochází elektrický proud. Když se to prokáže i v případě "kouzelných" bodů, k výměně "žárovky" budeme jednou potřebovat pouze štětec. Svítící nátěr, který bychom s jeho pomocí vytvořili, může pokrývat jakýkoliv povrch. A světlo se navíc samozřejmě neomezuje na fádní bílou: lze si vybírat ze základních barev duhy.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky