Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Řezník: Prošlé maso zůstává na pultech

Martina Patočková

Jaroslav Strnad z pražské Hypernovy popisuje triky obchodníků se starým masem. Vedení firmy vše popírá. Každá druhá kontrola odhalí prohřešek obchodníků. Je to smutná série. V Meinlu vraceli na pulty plesnivé sýry, v Hypernově v Jindřichově Hradci řádily myši a teď se objevily záběry „recyklovaného“ masa v obchodě téhož řetězce v pražských Nových Butovicích.

Šéfům řetězce Hypernova se v posledních dnech těžko usíná. Řezník Jaroslav Strnad, který pracuje v jejich obchodě v Nových Butovicích, vypráví, jak zákazníkům prodávali staré maso jako čerstvé.

„Každé se vrací do oběhu na pulty minimálně dvakrát,“ vypráví. Jeho svědectví je šokující: „Když masu vyprší trvanlivost, znova se přebalí a prodlouží o další dva dny. Když vypadá i pak dobře, přebalí se ještě jednou.“ Když se ani tak neprodá, skončí jako marinované či mleté maso. „Maso, co už je spíše oslizlý, tak se naseká, to jsou krkovice, pečeně i bůček s kostí. To se namarináduje a nikdo nevidí, co je pod tím. A jde to na pult,“ dodává řezník Strnad.

V butovickém hypermarketu pracuje od jeho otevření v březnu letošního roku. První týden se podle něj na kvalitu masa kladl důraz. „Do kafilerky putovalo k likvidaci spousta masa, co se neprodalo. Teď už to tak není,“ říká.

Reportáž o tom, co se děje s masem v pražské Hypernově včetně záznamů skryté kamery s káděmi nazelenalého masa, přinesla v neděli jako první televize Nova. Společnost Ahold, která síť Hypernova provozuje, jakékoliv chyby popírá.

„Maso jsme nepřeštítkovali. Zkažené maso se opakovaně nenabízelo a nešlo ani do výroby uzenin či ostatních výrobků,“ říká šéf oddělení řezníků Petr Dvořáček.

Dvořáček však na záběrech skryté kamery na Nově přiznal, že takový postup byl běžný. A řezník Strnad potvrzuje, že to je naprosto obvyklý postup. „Když se maso přebaluje znova, prodlouží se mu trvanlivost vždy o dva dny. Na tuto lhůtu je automaticky nastavena balička,“ tvrdí. Prodlužovat trvanlivost masa není možné, protože hrozí možnost poškození zdraví. „Maso se musí zavčas stáhnout,“ říká soudní znalec z oboru zpracování masa Vladimír Pažout. „Když už je maso hodně špatný, jde do výroby,“ popisuje další putování už prošlého masa řezník Strnad. „Výroba“ v řeznickém slangu znamená, že se špatné maso shromažďuje v kádích, a když je ho dost, semele se na mleté maso či do párků. Pokud se nenaloží do marinády.

Ani rozemletému masu se život tak rychle neukončí. „Mleté maso má jednodenní trvanlivost. Ale ono se třeba v pátek vyrobí a ještě v neděli se přebalí,“ říká Strnad. Padesátiletý Jaroslav Strnad je teď po pracovním úraze v pracovní neschopnosti. Čeká, že ho firma brzy propustí. Ministr zemědělství Petr Zgarba včera televizi Nova řekl, že do butovické Hypernovy pošle kontrolory.

(MFDNES)



Zpátky