Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Dr. Smrt ve Španělsku

Zbyněk Petráček

Tři týdny po skonu Simona Wiesenthala se ukázalo, že ani smrt nejvýznamnějšího „lovce nacistů“ nemění nic na jejich pronásledování. A výsledky se dostavují navzdory pokročilému věku někdejších pachatelů genocidy. Před týdnem byla publikována zpráva, že španělským úřadům se podařilo lokalizovat oblast, kde se údajně skrývá Aribert Heim (91), neblaze proslulý jako „dr. Smrt“ v koncentračních táborech Mauthausen, Sachsenhausen a Buchenwald.

Heim, narozený v roce 1914 ve Vídni, vystudoval medicínu, Již jako student dobrovolně vstoupil do jednotek Waffen SS. Přesto, či snad právě proto, od roku 1940 vykonával medicínskou praxi, vposledku ve zmíněných koncentračních táborech. Tam proslul svými „medicínskými experimenty“ coby jeden z nejkrutějších důstojníků SS. Vězně nechával bez umrtvení prodělávat operace či jim vpichovat injekce s benzenem a jinými smrtelnými látkami a pak pozoroval, jak dlouho přežijí. To v rámci „vědeckého“ výzkumu rezistence vůči bolesti.

Po válce byl zatčen americkou armádou, ale brzy poté propuštěn. Usadil se v Bad Nauheimu, kde se oženil a vedl gynekologickou kliniku. Zmizel ovšem v roce 1962, kdy německá prokuratura chystala žádost o soudní proces s ním. Od té doby žil v Argentině, Dánsku a Španělsku, což mu údajně svými styky i penězi umožnila organizace Odessa (Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen, Organizace bývalých příslušníků SS). Od té doby se také datují snahy o jeho vypátrání, které vyústily zprávou z poloviny října. Heim sice nebyl dopaden, ale jak řekl mluvčí policie ve španělské Gironě, „víme, že se nyní nachází v areálu obce Palafrugell“. Zajímavý je ovšem způsob, jak úřady k tomuto závěru došly. Ilustruje totiž důležitost propojení policejního a ekonomického vyšetřování.

Prvotní podnět přišel z Německa. V roce 1967 se s Heimem rozvedla jeho žena a téhož roku oznámila, že její bývalý choť zemřel přirozenou smrtí v Jižní Americe. Nicméně v roce 2001 spolková policie zaregistrovala, že z německého konta Heimovy rodiny byly v posledních pěti letech transferovány značné sumy na účty registrované ve Španělsku – v lokalitě Palafrugell v proslulé turistické destinaci Costa Brava. Tak to alespoň nyní popsal Efraim Zuroff, ředitel telavivské pobočky Střediska Simona Wiesenthala. Navíc jeden německý účetní nárokoval za Heimovy daňovou úlevu, neboť prý žijí v cizině. Na bázi této znalosti Německo vypsalo odměnu 300 tisíc eur na Heimovo dopadení a Wiesenthalovo centrum přihodilo dalších 10 tisíc. Takže i kdyby Heim nakonec dopaden nebyl, bylo vyvinuto veškeré možné úsilí. Není divu. Jeho jméno je na druhém místě Wiesenthalova seznamu dosud nepolapených nacistů, hned po Aloisu Brunnerovi, někdejším veliteli několika sběrných židovských táborů (mimo jiné i ve slovenské Seredi), o němž se už léta traduje, že žije pod ochranou syrských úřadů v Damašku. Od tamní vlády velkou pomoc očekávat nelze. Naproti tomu od španělské ano. Efraim Zuroff to komentoval jasně: „Usilují-li vlády vážně o hledání nacistů, většinou je najdou.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky