Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Topoľčany po 60 letech

Zbyněk Petráček

Město Topoľčany ukázalo, jak se postavit k nepříjemné a spíše zapomínané minulosti. Toto okresní centrum na středním Slovensku se totiž v září 1945 stalo dějištěm posledního protižidovského pogromu na území Československa. Nyní, při vzpomínce na 60. výročí této tragické události, se ale radnice postavila k minulosti čelem.

Vezměme to po řadě. V září 1945 se po Topoľčanech rozšířila fáma, že Židé navrátivší se z koncentráků chtějí zabrat místní klášterní školu. Následovaly výtržnosti živené propagandou nedávných hlinkovců a arizátorů. Výsledek? Před válkou žilo v Topoľčanech 3 200 Židů (třetina populace), po válce se jich vrátilo 550, po pogromu nezůstal ve městě žádný – všichni odešli.

Nyní jim však vyšla vstříc radnice v čele s primátorem Pavolem Segešem. Na městském úřadě, za přítomnosti významných osobností, někdejších židovských spoluobčanů a médií, přednesl zástupce primátora pozoruhodně přímý text. S odvoláním na demokratické zásady a evropské hodnoty se v něm objevilo přiznání podpory agresorů druhé světové války, hromadných deportací a „konečného řešení“, ale i bolestná vzpomínka na události z 24. září 1945, „které vešly do povědomí jako topoľčanský pogrom“. To jsou rovná slova.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky