Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Pohled z balkónu

Ivan Špaček

Všichni účastníci útoku z 9/11 byli rekrutování v Evropě, kde studovali. Všichni pocházeli z finančně úspěšných rodin s vysokou životní úrovni. Jejich rodiny nebyly silně nábožensky orientované.

Thomas L. Friedman označuje teroristy za islamo-leninisty. Stejně jako Lenin a jeho parta i islamo-leninisté se radikalizovali při pobytu v Evropě. Stejně jako Ho Či-min a Pol Pot. I Mao se potuloval po západním světě. Fidél žil ve Spojených státech. Lenin ve Švýcarsku. Jediný komunista, který neznal západní civilizaci byl Džugašvili. Ovšem i ten rozhodně nepocházel z chudé rodiny. Studoval bohoslovectvi, že kterého přešel na vykrádání bank.

Paříž hoří, stejně jako hořela britská města před pár lety. Slepá zuřivost a nenávist mají obvykle kořeny v pocitu méněcennosti. Připomíná mi to starý vtip o psychiatrovi říkajícím pacientovi: "Vy nemáte komplex méněcennosti. Vy jste méněcenný". Cituji United Nations Development Report který byl vypracován v roce 2003 skupinou odvážných arabských sociálních vědců. Pokrývá období mezi rokem 1980 a rokem 1999.

V tomto časovém úseku arabské země dohromady získaly 171 mezinárodních patentů. V téže době například Jižní Korea získala 16 328 patentů. Hewlett-Packard získává průměrné 11 patentů každý den. V arabském světě existuje 371 vědců na milión lidí. Světový průměr - včetně Afriky, Asie a Latinské Ameriky je 979. Jedním z důvodů této situace je fakt, že 25% všech arabských absolventů univerzit emigruje do jedné ze zemí západního světa.

Pokud si pamatujete na incident v Íránu, kdy radikální studenti obsadili americké velvyslanectví v Teheránu - za což jsem jim v podstatě vděčný, neboť tím zajistili zvolení Ronalda Reagana prezidentem Spojených států - tak by vás mohlo zaujmout, že někteří z těchto bojovníků proti Velkému satanovi se privátně ptali svých zajatců jak získat zelenou kartu, která by jim umožnila studovat americký ďábelský systém hodně zblízka. Vůbec bych se nedivil, kdyby víc než jeden z nich dnes žil v USA. Stejně jako vietnamská žena, která se stala jako dítě symbolem protiválečného hnutí. Fotografie zobrazující nahou holčičku prchající s hrůzou v očích před americkými vojáky a napalmem obletěla svět. Dnes je americkou občankou. Přinejmenším jeden z těchto teroristů žije dnes v Íránu. Dá se říkat prezidentu země "terorista"?

Arabské země jsou zavaleny obrovským množstvím západní technologie, která je udržována západními techniky a umývána místním služebnictvem. V arabských zemích najdeme 18 počítačů na tisíc lidí. Světový průměr je - znovu, včetně Afriky, Asie a Latinské Ameriky – 78,3 počítačů na 1 000 lidí. 1.6% Arabů má přístup k internetu. Arabové reprezentují 5% populace Země. Produkují 1% publikovaných knih. Jedná se obvykle o nábožensky orientované práce - "obvykle" znamená víc než trojnásobek světového průměru.

Na světě je 88 miliónů nezaměstnaných mužů ve věku mezi patnácti a dvaceti čtyřmi lety, 26% z nich se najde v severní Africe a Středním východě (International Labor Organization Study - Associated Press, 26. prosince 2004). Stejná studie říká, během posledních padesáti let se populace arabských zemí zečtyřnásobila. Dosáhla 300 miliónů, 37% je mladší patnácti let. Tři milióny mladých mužů přichází na pracovní trh každý rok. Ovšem, problémem je, že jejich vzdělání je převážně založené na učení se zpaměti pasáží z koránu. Což příliš nepomůže ani počtu vědeckých prací vycházejících z arabských univerzit ani možnosti získat kvalifikaci nutnou pro práci v moderním světě.

Zdá se že i bin Ládin četl tuto studii. V jednom že svých prohlášení - ze čtvrtého ledna 2004 - uvádí srovnání z ní doslova citované: "...stačí vědět, že ekonomie všech arabských zemí dohromady (22 zemí) je slabší než ekonomie jedné země, která bývala součástí“ (islámského) „světa v době, kdy jsme se skutečně řídili islámem. Ta země je ztracená Andalusie. Španělsko je zemí nevěřících, ale její ekonomie je silnější než naše ekonomie, protože jejich vedení je drženo k zodpovědnosti. V našich zemích není ani zodpovědnost ani trest, je pouze poslušnost vládcům a modlitby za jejich dlouhý život." Na rozdíl od Indie, kde díky té proklínané globalizaci a laciným linkám ze skleněných vláken se indický Bangalore proměnil v high-tech centrum. Počet Indů, kteří dnes náleží ke středním vrstvám se blíží 300 miliónům. Vyplatí se například společnostem AOL či Bell užívat výhradně indické techniky.

Ti z vás, kteří žijí v Severní Americe, si jistě všimli, že když vytočí číslo internet providera, má protějšek silnější či slabší indický přízvuk. Důvodem není invaze indických techniků. Service desk je v Indii. Nejposlednější trend je "source out" tyto joby do Číny.

Koneckonců, moje firma - vyrábíme matky a matičky pro automobilový průmysl - dováží zhruba 50% produkce z Tchaj-wanu. A nenamlouvejme si, že se jedná pouze o levnější pracovní sílu. Otevřené tajemství, o kterém se tady moc nemluví, je fakt, že tito "off-shore" dělníci pracují tvrději a kvalitněji než místní rozmazlení členové odumírajících odborů. Popravdě řečeno, v tom nevidím žádné neštěstí - pokud tedy naše děti pochopí, že stát se právníkem je sice "cool", ale co potřebujeme, je generace skvěle technicky vzdělaných, tvořivých lidí s představivostí. Problémem ovšem je, že zrod inženýra trvá patnáct let. Vynikající generace amerických vědců a techniků vytvořená závodem se Sovětským svazem o přistání na Měsíc začíná odcházet do penze. Američané si zvykli stěžovat si na nepřízeň osudu - generace "victims" - a soudit jeden druhého za účelem vzít kapitál kapitalistům a dát jej advokátům.

Tak si říkám, jak to že Bill Gates stále ještě má peníze na to, aby mohl dát 27 miliard dolarů do vzdělávacího fondu pro země třetího světa. Až se o tomhle dozví Barbra Streisand a její hollywoodští kámoši, určitě přihodí nějakou tu miliardu.

Jo, mimochodem, co se týče "lítám pouze s Boeingem", něco na tom je, ovšem nebuďte šokováni, pokud potkáte lidi, kteří navrhují poslední generaci těchto letadel. Jedná se o vynikající odborníky - vždyť to jsou titíž lidé, kteří navrhovali MIGy, jakovlevy, tupolevy a suchoje. Boeing outsourcoval přes dva tisíce jobů do Ruska. Nejedná se o kresliče, Rusové navrhují křídla, spolupracují s Pratt & Whitney na nové generaci proudových motorů. Rolls Royce - ne tedy hranaté ručně vyráběné skvostné automobily - tu značku vlastní, BMW - výrobce turbín Rolls Royce - rovněž kooperuje s čínskými a ruskými techniky. Což není nic nového, MIGy 15, 17 a 19 měly Rolls Royce motory vyráběné v licenci. A pak jsou tu Arabové...

Víte proč hoří Paříž? Francouzský ministr se nechal slyšet, že prý "...kdybys byl bez práce a bez vyhlídek do budoucnosti, taky bys byl rozčilený...". To si musím zapamatovat pro případ, že ztratím práci. Moje reakce by měla zřejmě sestávat ze zapalování aut a užívání střelných zbraní proti policii a hasičům. Plus bych si měl koupit nějaký benzín do zapalovače, abych mohl podpálit nejbližší starou ženu.



Zpátky