Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


300 000 jaderných bomb

Matouš Lázňovský

Svět si už vyrobil dost materiálu na statisíce atomových bomb, tvrdí poslední odhad zásob radioaktivního materiálu všech zemí světa. Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost (anglická zkratka ISIS) zveřejnil aktualizovanou zprávu o počtu jaderného štěpného materiálu na Zemi. Podle zprávy stále rostou světové zásoby plutonia. Objevilo se také nové nebezpečí v podobě méně známých štěpných materiálů: neptunia-237 a americia.

Jde samozřejmě jenom o odhady, protože údaje o počtu jaderných zbraní představují věc nejvyššího státního tajemství. Zvyšování zásob těchto nebezpečných látek přímou úměrou zvyšuje množství počtu vrásek na čele bezpečnostních expertů. "Největší obavy máme z hrozby mezinárodního terorismu," řekl David Albright, prezident ISIS. "Bojíme se, co by se mohlo stát v Rusku, Pákistánu, Indii a Číně," řekl Albright pro časopis New Scientist, ale vzápětí dodal, že zcela bezpečné nejsou ani zásoby v Evropě nebo Japonsku, protože "i tu nejlepší banku může někdo vyloupit. Někdo, třeba zaměstnanec, může odnést jen malou část zásob - a všichni bychom to draze zaplatili."

Uveďme jenom, že světová zásoba plutonia je podle odhadu rozdělena mezi 35 zemí, které dohromady vlastní asi 1 830 tun. To podle ISIS stačí na 225 tisíc atomových bomb. Existuje rozdíl mezi malou a velkou atomovou bombou. Vědci počítají s bombami "malé ráže", jestli to lze o "atomovce" vůbec říci. Zásoby plutonia, které vzniká v jaderných reaktorech, každý rok rostou asi o 70 tun. Většina je ho smíšena s vyhořelým jaderným palivem a je pro kohokoliv velmi těžko dostupná.

Zpráva ISIS však varuje před nárůstem množství čistého plutonia. V současného době činí zásoby přibližně 238 tun, v roce 2010 ho ovšem podle odhadů ISIS bude o 50 tun více. Největší zásoby by v té době měla mít Velká Británie (90 tun), pak Japonsko (62 tun) a Rusko (50 tun). Snahy o snížení zamícháním plutonia do paliva typu MOX podle Davida Albrighta "nejdou dobře".

Klesají zásoby obohaceného uranu, které v současnosti činí asi 1 900 tun v 50 zemích. To by stačilo na 75 tisíc bomb. Zpráva také nově zdůrazňuje nebezpečí skryté v zásobách neptuina237 a americia, které mohou být využity v nukleárních pumách, byť s jistými obtížemi. Odborníci je v posledních letech ovšem označují za poměrně snadno překonatelné. Zatím není známo, že by nějaký stát vlastnil či vyzkoušel jaderné výbušniny využívajícího tohoto prvku, ale zpráva to pokládá za možné, alespoň v případě Francie. Zprávy ústavu ISIS jsou podle New Scientist jedním z nejoceňovanějších zdrojů informací v této oblasti.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky