Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Na otce železné opony spravedlnost nedosáhla

Luděk Navara

Byl to jeden z hlavních "tvůrců" československé stěny smrti, na níž zemřelo několik stovek uprchlíků. Přesto Ludvík Hlavačka nestál nikdy před soudem. A ani nestane. Zemřel letos v srpnu, jeho trestní stíhání bylo oficiálně ukončeno před několika týdny, v říjnu.

"Co se týká železné opony, jeho úloha byla dominantní, jeho záležitostí byly elektrické zátarasy i minová pole. Považuji ho za mimořádně odpovědného za zločiny na hranicích," říká vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Adolf Rázek.

S Grebeníčkem mučil vězně

Byl však také odpovědný za mučení vězňů v uherskohradišťské vyšetřovně tajné policie, kde působil před nástupem k Pohraniční stráži spolu s Aloisem Grebeníčkem. Stejně jako Grebeníček, ani on nikdy "nedorazil" k soudu.

"Nejsem odpovědná za jejich zdravotní stav. Kdyby jejich zdravotní stav byl odpovídající, postup soudu by byl jiný," vysvětlila Radomíra Veselá, která měla u Okresního soudu v Uherském Hradišti jejich případ na starosti od roku 1997. Případ nyní, po osmi letech, bez výsledku končí, neboť Hlavačkův komplic Grebeníček (otec bývalého předsedy KSČM) zemřel už před dvěma lety.

"Pořád se všechno prodlužuje. Je příliš mnoho soudců, kteří chtějí, aby tyto věci šly do vytracena," říká bývalý politický vězeň Pavel Hubačka, který mučení v Uherském Hradišti sám zažil. Kariéra Hlavačky, který zemřel ve čtyřiadevadesáti letech, byla pro komunistický režim ukázková. Hlavačka měl pověst konfidenta gestapa, a když velel vyšetřovatelům StB v Uherském Hradišti, nechal zavést novinku - speciální elektrický mučicí přístroj. Bylo to příliš brutální i na tehdejší dobu, a tak za to byl Hlavačka svérázně potrestán: poslali jej na studia do Sovětského svazu. Pak působil jako velitel Pohraniční stráže v hodnosti generálmajora a dotáhl to až na náměstka ministra vnitra.

"Je zarážející, že i když měl různé průšvihy, vždycky byl postaven na vyšší místo," říká Rázek.

(MFDNES)Zpátky