Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Odměna za smrt řidiče

Luděk Navara

Když v roce 1978 zaútočili pohraničníci na autobus, kterým chtěli únosci s řidičem jako rukojmím uprchnout na Západ, zůstal po nich mrtvý jeden z únosců, ale také sám řidič Jan Novák. Kvůli podivně vedenému vyšetřování za komunistické éry, při kterém se záhadně ztratila většina důkazů, nebylo dodnes jasné, zda zemřel rukou únosců, či pohraničníků.

Když MF DNES v uplynulých dnech zveřejnila řadu podrobností k případu, přihlásili se svědci. Například lékař, který Nováka odvážel sanitkou. Své svědectví poskytl pod podmínkou, že nebude zveřejněno jeho jméno, redakce ho však zná. „Můžu s čistým svědomím odpřisáhnout, že řidič byl zastřelen pohraniční stráží,“ říká lékař.

Naložili ho do sanitky, ale to už zřejmě nežil

Tehdy stál se sanitkou poblíž a čekal, až přestřelka skončí. „Byla to palba jak u Verdunu. Trvala minutu či dvě,“ popisuje. Po přestřelce řidiče naložili do sanitky, ten ale byl už zřejmě po smrti. „Měl v sobě asi deset průstřelů. Byly vedeny zepředu, viděl jsem je jasně, měl rozepnutý oděv,“ říká lékař. Uvedl, že se on a další pohraničníci zúčastnili jakési slavnosti na počest úspěšného zásahu. Dostal dokonce hodinky.

„Viděl jsem vozidlo v autoparku. Prostřílený byl především předek, zejména u řidiče. Bylo to po zásahu desítek, stovek střel. To jsem viděl na vlastní oči,“ vypráví bývalý voják Vladimír Med, který tehdy narukoval k pohraniční stráži. Přiznal, že mu ten pohled zůstal v paměti dodnes, nedokázal na něj zapomenout. „Z povídání od ostatních vím, že na autobus zaútočil i obrněný transportér. Mluvilo se, že se zasáhlo silnějšími zbraněmi, než je samopal. Ale to jsem osobně neviděl,“ říká Med. O tom, že viděli zepředu prostřílený autobus ve vojenském autoparku, mluvilo více svědků. Někteří se zmiňovali i o zásazích silnější ráží.

Podle únosce Václava Bareše, který přežil, autobus zastavil obrněný transportér, jehož prý řidič mylně označil za tank. Než zemřel, řekl prý, že proti jede tank. Pak mu údajně klesla hlava na volant. Ale to už lítaly střely. Sám Václav Bareš dostal několik zásahů, dnes je invalida. Další z únosců zastřelen, třetí odsouzen a byl popraven. Oficiální komunistická propaganda tvrdila, že řidiče zastřelili únosci, demokratický soud, který se konal v roce 1992 a měl revidovat tehdejší „spravedlnost“, to už nepotvrdil, ale viníka nenašel. Definitivní odpověď na otázku, kdo zabil Jana Nováka, může ještě dát nový soudní proces se šesti veliteli pohraniční stráže, kteří zákrok řídili. Jeho termín však ještě není stanoven.

(MFDNES)Zpátky