Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Estébáci chtěli unést nebo zavraždit Mašína

Luděk Navara

Je to jak jeden z filmů o agentu Jamesi Bondovi. Josef Mašín měl být po svém dobrodružném útěku na Západ v roce 1953 unesen z Německa tajnou službou komunistického Československa. „Doma“ by pak byl souzen. Podle další varianty měli být on i jeho bratr zavražděni. Podrobné a donedávna tajné dokumenty o plánech na vlastní likvidaci získal Josef Mašín vlastně až nyní. „Asi před měsícem jsem mu dovezl do Kalifornie přes tisíc stran dokumentů,“ říká historik Pavel Žáček, který o plánech na likvidaci Mašínů přednášel předevčírem (10. 11. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) na konferenci v Bratislavě.

Komunisté o likvidaci Mašínů uvažovali na konci padesátých a v šedesátých letech. Mašín ovšem o plánu věděl, i když bez podrobností. „Zavolal si mne americký agent, tuším, že byl od FBI, řekl, že mi hrozí nebezpečí, že mám odjet. Byl jsem tehdy v Německu. Neposlechl jsem, řekl jsem jim, že se o sebe postarám,“ popsal Mašín.

Tajné policii se podařilo dostat do jeho blízkosti lékaře Oskara Černého, krycím jménem Tomáš, který o něm měl podávat zprávy. Černý, který už nežije, však samotný únos provést neměl. Ten by zřejmě dostal za úkol komunistický agent Hubert Schiestel. „Byl to zvláštní člověk, agent, kterému nedávali honorář, ale umožňovali mu pašování. On pro komunistické Československo pašoval například nikl a zlato. Měli jeho úkoly normálně ve státním plánu,“ říká Žáček.

Sám Schiestel byl na únosy specialista. Dva provedl a dva další připravoval. Jak přesně měl být únos proveden a zda měl být Mašín při něm například omámen, není jasné. Jasné však je, jaké s ním měl komunistický režim záměry. Především toho chtěl propagačně využít v boji proti „americkému imperialismu“. Až na druhém místě byl zájem zpravodajský a na třetím místě byla „morální povinnost soudit jednoho z členů teroristické skupiny, která prováděla činnost vysoké společenské nebezpečnosti“.

Záměr nakonec skončil bez výsledku. K akci totiž nakonec nikdo nedal rozkaz. „Možným důvodem byly obavy z reakce Mašína,“ vysvětluje Žáček. Josef Mašín měl za sebou totiž výcvik v americké armádě a byl ve velmi dobré fyzické kondici.

Komunisté však měli i „černý seznam“ nepohodlných osob, které měly být zavražděny při mimořádné situaci, například v případě války. Na něm bratři Mašínové rovněž figurovali. O Mašíny ztrácí tajná služba zájem na konci šedesátých let, kdy začíná mít jiné problémy.

(MFDNES)Zpátky