Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Nedodržujeme zákon

Katastrální úřad v hlavním městě jako jediný v republice nedodržuje zákonné lhůty, které jsou určeny pro zápis do katastru nemovitostí. Lidé tak místo zákonem nařízených tří měsíců čekají na zápis někdy i přes půl roku.

„Koupili jsme od městské části byt. Když uplynulo půl roku od zákonné lhůty k vyřízení převodu na katastru, vytekly mi nervy a poprvé, a doufám, že i naposled, jsem dal úplatek. Během několika minut byla celá záležitost vyřízená,“ popisuje svou nedávnou zkušenost s pražským katastrem nemovitostí osoba, jejíž totožnost redakce MF DNES zná, ale která nechtěla zveřejnit své jméno, protože by jí hrozilo obvinění z úplatkářství.

Zákonná lhůta zápisu do katastru nemovitostí je přitom tři měsíce. Ředitel pražského katastrálního úřadu Lubomír Klučka ale přiznává, že v současné době celý proces trvá minimálně čtyři až pět měsíců, nebo i déle. Vysvětluje to tím, že žádostí je hodně, a zaměstnanci úřadu to proto nestíhají. „Vyřizujeme zde zhruba desetinu toho, co je v celé republice. V ostatních krajských katastrálních úřadech problémy nemají a stíhají zápisy tak do dvou měsíců. Je to velký problém,“ přiznal Klučka. Dlouhé lhůty přitom nahrávají korupci.

„Zcela ojediněle šetříme případy, kdy je nějaký pracovník nepřímo nařčen, že přijal úplatek, nebo na něm klient úřadu shledal známky toho, že by byl přístupný k nějakému úplatku,“ uvedla ředitelka katastrálního pracoviště Praha Eva Benešová. Podle ní se však zatím ani v jednom případě podezření z braní úplatku nepotvrdilo. „Může jít i o tah ze strany klienta, aby došlo k rychlému zápisu,“ řekla ředitelka. Podle osoby, která dala úplatek v hodnotě patnácti tisíc korun, si úředník o peníze neřekl přímo. „Nejdříve pouze naznačoval. Krátkou dobu předtím se totiž na katastru nemovitostí vyměnilo vedení a zaměstnanci se začali bát říkat si o peníze přímo. Alespoň takto mi to bylo vysvětleno,“ dodala s tím, že o uplácení úředníků na katastru se všeobecně vědělo.

„Tenkrát dokonce lidé z jedné realitky, poté, co odešlo staré vedení úřadu, nebyli z personálních změn moc nadšeni. Říkali, že za starého vedení stačily dva tisíce do obálky a bylo vše vyřízeno v zákonné lhůtě. Že jim tyto změny zablokují obchody a že nové vedení bude určitě chtít víc. Nevěřil jsem tomu,“ upřesnila osoba svou zkušenost s úředníky.

Jak dlouho trvá zápis do katastru?

Zákonná lhůta pro vyřízení zápisu do katastru nemovitostí - 3 měsíce

Doba, za kterou jsou nyní na úřadě schopni zápis vyřídit - minimálně čtyři a půl měsíce a déle „Máme s tím problém. Je to proto, že zápisů je hodně a my to prostě nestíháme,“ řekl ředitel katastrálního úřadu v Praze Lubomír Klučka.

(MFDNES)Zpátky