Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


"Německý vlk" děsí Syřany

Radek Nedvěd

George W. Bush, Tony Blair, Jacques Chirac a Kofi Annan. Ti všichni mají značný vliv na vývoj událostí na Blízkém východě. Nyní se ale do této skupiny nejvlivnějších dostal muž, o němž většina státníků donedávna nikdy neslyšela - německý prokurátor Detlev Mehlis. 56letý Mehlis totiž vede jedno z nejsledovanějších vyšetřování v moderních dějinách Blízkého východu - vraždu libanonského expremiéra a jednoho z nejbohatších lidí světa Rafíka Harírího.

"Vytrvalý detektiv" Mehlis již na konci října předal OSN zprávu, ve které z vraždy v podstatě obvinil libanonské a syrské zpravodajské služby. To, že ukázal i na nejbližší kruh lidí kolem syrského prezidenta Bašíra Asada, vzápětí vedlo k tomu, že Damašek dostal vážné varování i od Rady bezpečnosti OSN. Říká se přitom, že Mehlisovými zprávami by jednou mohli Američané ospravedlňovat vojenský úder na Sýrii.

"Je to hlavní případ mého života," říká o vyšetřování, jež bylo prodlouženo do 15. prosince, na krátkého ježka ostříhaný Mehlis. Všichni se přitom shodují, že nikdo jiný se na tento post nehodí lépe než právě on. Díky své vytrvalosti a schopnosti jít si tvrdošíjně za svým. Ve svém vyšetřovacím týmu, který tvoří 110 lidí z padesáti zemí světa, získal navíc rychle velký respekt.

Šéf OSN Kofi Annan kontaktoval Mehlise v polovině května, Mehlis měl jen několik měsíců na to, aby OSN předložil svou zprávu. Zahájil tvrdou práci. S pověstnou německou pečlivostí shromažďoval důkaz za důkazem. Jeho tým zkoumal záznamy telefonních hovorů a vyslechl na čtyři sta osob. Vyšetřovalo se i DNA obětí z místa v Bejrútu, kde u kolony aut s Harírím vybuchla tuna TNT.

"Myslíte si, že budete schopen objasnit vraždu mého otce?" zeptal se ho s pochybnostmi po jeho příjezdu do Bejrútu Harírího syn Saad. Výsledky vyšetřování, za kterými byla státní moc, totiž na Blízkém východě obvykle vyznívají naprázdno. Brzy se ale ukázalo, že Mehlis, jenž kdysi začínal na berlínské prokuratuře v oddělení, jež se zabývalo levicovými radikály, se s něčím takovým nesmířil. Mezi obyvateli Libanonu se proto stal velmi oblíbeným a dostal přezdívku "německý vlk". Stal se jedním z nejpopulárnějších Němců v zemi. Jak napsal časopis Stern, když dříve přišli do libanonské restaurace turisté, kteří se představili jako Němci, obsluha si často nejdřív vybavila jméno fotbalisty Franze Beckenbauera. Teď mu začíná konkurovat prokurátor Mehlis. Někteří rodiče v Bejrútu již dali svým dětem jeho jméno.

Mehlisova práce byla hodně viditelná již předtím, než její výsledky představil na půdě OSN. Nejdříve pomohl k zadržení čtyř prosyrských libanonských generálů. K malému politickému zemětřesení pak došlo poté, co se zastřelil syrský ministr vnitra Ghazí Kanaan, který byl do roku 2003 syrským "místodržícím" v Libanonu. Ten Damašek vojensky kontroloval až do letošního jara, kdy jeho vojáky donutila k odchodu "cedrová revoluce". Kanaan si vzal život tři týdny poté, co ho Mehlisův tým podrobil výslechu.

To, že jeho smrt souvisí s vyšetřováním, se přitom zdá být velmi pravděpodobné. Vyšetřovací schopnosti Mehlise mnohé překvapují, ale ti, kdož jeho kariéru sledovali lépe, tolik udiveni nejsou. Mehlis totiž uspěl již dříve při vyšetřování útoku na francouzské kulturní centrum v Berlíně v roce 1983 a na berlínský noční klub La Belle o tři roky později, při němž umřeli tři lidé.

V případě klubu La Belle dokázal, že v něm měla prsty Libye a donutil jejího vůdce Muammara Kaddáfího, aby obětem zaplatil odškodnění. Avšak jestli se prokáže, že za vraždou Rafíka Harírího je Damašek, budou důsledky pro syrský režim mnohem závažnější.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky