Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Policisté smějí ve službě spát

Poprask, který v úterý vyvolaly mezi šéfy pražské policie informace MF DNES o policejních hlídkách spících ve službě, pokračuje rozsáhlým vyšetřováním. Redaktoři nachytali za čtrnáct dnů osm hlídek policistů, kteří při službě i hodinu pospávali. Mluvčí policie teď tvrdí, že si policisté mohou ve službě i zdřímnout. Musí však prý být alespoň k probuzení.

„Pokud někde stojí policejní vůz a policisté sedí uvnitř, nemusí se jednat o žádné zašívárny,“ říká mluvčí Eva Brožová. „Nikde není specifikováno, co znamená odpočinek. Policisté musí být na příjmu a okamžitě zareagovat na výzvu z radiovysílačky. Jak tedy budou trávit odpočinek, je na nich.“ Potvrdila tím, že mohou tedy i spát, když je vysílačka probere.

Redaktoři MF DNES nachytali ve třech případech hlídky, které spaly na Albertově u přírodovědecké fakulty. Další policisté si zase službu zpříjemňovali klábosením a pitím kávy u benzinových pump pod Nuselským mostem a u nákladového nádraží Žižkov.

Podle náměstka ředitele městských strážníků Ludvíka Klemy však nejsou tyto případy automatickým důkazem pochybení policistů. „Každý strážník má povolenou při službě takzvanou technickou pauzu. Může jít na kávu nebo toaletu.“ Policejní šéfové své podřízené obhajují také tím, že jejich vozidla mají speciální monitorovací zařízení, které v každém okamžiku služby hlídku sledují. „Nemohou si dovolit opustit auto a neoznámit to středisku,“ podotkl Klema. Pokud se však ukáže, že noční hlídky odpočívaly víc, než měly, pražská policejní správa z toho vyvodí důsledky. Padat by mohly i tvrdé tresty: snížení hodnosti, platu či případné propuštění z funkce.

Redaktoři vyrazili za policejními hlídkami převážně v noci a nad ránem. Sledovali zapadlé uličky a temná místa. Některá z nich jim poradili sami obyvatelé Prahy, kteří při ranních procházkách se psem na spící hlídky narazili. Kromě policistů, kteří normálně v noci pracovali, objevili i policejní spáče, kteří se službě moc nevěnovali. Albertov, Vítkov, Nusle, Smíchov, Žižkov - tam všude novináři nachytali odpočívající muže zákona. Ti by však měli pracovat v noci stejně jako jejich kolegové přes den. Mnohdy hlídky na „zašívárně“ trávily celou hodinu.

„Spí tady v autech skoro každé ráno. Už se nad tím nepozastavujeme,“ řekl redaktorům s úsměvem pán, který na Albertov chodí časně ráno. Tady nachytali novináři podvakrát dohromady tři spící policejní hlídky.

Podobný klid a pohodu si užívaly policejní hlídky i u benzinových pump. Dokonce se u stanice JET u nákladového nádraží Žižkov sjeli městští strážníci se státními a vesele si povídali. Když je však při selance vyrušil fotoreportér, byli docela vyděšení. „Vy jste nás teď vyfotili?“ vyzvídal policista. Slíbil, že když v novinách nebude SPZ vozu vidět, prozradí, kam se jeho kolegové chodí v noci „zašít“. Potvrdil tak, že mezi policisty není v noční službě výjimkou se v klidu prospat.

(pak, ben)

(MFDNES)Zpátky