Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Levné pozemky dostali vyvolení

Petr Sehnoutka

Na parcely v Praze čekají tisíce lidí. Pozemkový fond je však vydal jen pěti z nich. Jedny z nejvýnosnějších pozemků v Praze, které byly v současné době volné, získali spekulanti. A to způsobem, který považuje za neetický i Pozemkový fond, který jim tyto parcely vydal.

I když jde o pozemky, na nichž dnes nic nestojí, jejich majitelé na nich mohou vydělat miliardy. Tyto peníze přitom mohlo získat město. „Je to nehorázná miliardová loupež za bílého dne. Považuji za neuvěřitelné, že se veřejnost nechala obelhat a okrást v rozsahu přibližně jedné a půl až dvou miliard korun,“ reagoval primátor Pavel Bém.

O co jde? Na vydání náhradních pozemků z restitucí od Pozemkového fondu stále čeká na devadesát tisíc lidí, z nichž velká část žádá o pozemky v Praze. Těch je přitom velký nedostatek, a doba čekání tak často dosahuje i několika let. Pozemkový fond však letos v červnu rozhodl, že vydávání pozemků uspíší. Rozlehlé parcely v Uhříněvsi, Bohnicích, Ruzyni, Modřanech, Motole a Ďáblicích o celkové ploše 170 hektarů však dostalo jen pět lidí.

Další už neměli šanci. Po několika dnech totiž Pozemkový fond celou akci zastavil. Argumentoval tím, že pozemky získávají spekulanti. „Pozemky byly vydávány ve standardní ceně 7 korun za metr čtvereční, přitom mají hodnotu mnohonásobně větší,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. Často totiž leží na území, kde se připravuje změna územního plánu, a jejich cena vzroste až na více než tisíc korun za metr. Jedním z pozemků byly parcely v Uhříněvsi, kde chtěla městská část postavit malé městečko. Neměla však ještě schválený nový územní plán, a tak o bezplatný nárok na pozemky přišla. „V etické rovině tu problém cítím,“ připustil mluvčí Pozemkového fondu Šéf Pozemkového fondu Josef Miškovský včera tvrdil, že fond musel pozemky vydat, protože tak rozhodlo prezidium fondu. „Chybu při předávání pozemků neudělal nikdo z našich lidí, ale byla to chyba systému,“ řekl Miškovský. Měl tím na mysli rozhodnutí, jímž byly pozemky vydány i několika spekulantům. Pozemkový fond však vydal i pozemek v Bohnicích, na který uplatňovalo nárok více osob. Na to přitom neměl nárok.

Na dotaz MF DNES, zda Pozemkový fond zruší transakce, které označil za chybné, jeho šéf Miškovský odpověděl, že ne. „Tam, kde si pozemek nárokuje více osob, rozhodne soud. Pozemkového fondu se to už netýká,“ dodal Miškovský.

Proti tomuto postupu však protestuje primátor Pavel Bém. „Věřím v to, že nalezneme východisko k návratu k původnímu stavu, že toto rozhodnutí bude vzato zpět a parcely budou navráceny Pozemkovému fondu,“ řekl primátor Bém.

Pokud by se rozhodnutí skutečně podařilo zvrátit, o největší množství pozemků by přišel Gabriel Večeřa. Podle seznamu vydaných pozemků, který má MF DNES k dispozici, dostal Večeřa od fondu 38 hektarů v Uhříněvsi. Dalších 66 hektarů zde pak získal spolu s Václavem Benediktem. Pozemkový fond vydával i parcely na jiných místech města. V Bohnicích získala třicet hektarů Vlasta Brunová. Téměř hektarovou parcelu v Motole nově nabyla restituentka Dagmar Hlasová. Dalším novým vlastníkem je Miloš Červenka. V Modřanech a Ruzyni získal parcely o rozloze 12 hektarů. Mimo společných pozemků s Večeřou pak Václav Benedikt získal sám i sedmasedmdesátiarový pozemek v Ďáblicích.

Pět jmenovaných lidí získalo v červnu celkem 170 hektarů. Obvykle však Pozemkový fond pracuje pomaleji. Například za letošní první půlrok bylo v Praze převedeno jen necelých pět hektarů.

(MFDNES)Zpátky