Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Český Absurdistán aneb Stanislav Penc trestně stíhán za položení otázky na tiskové konferenci Ministerstva vnitra ČR k CzechTeku

Správní odbor trutnovské radnice, obvinil bývalého disidenta a kritika nešvarů Stanislava Pence z přestupku proti občanskému soužití za to, že na trutnovském festivalu hlasitě přečetl telefonní číslo na předsedu vlády ČR Jiřího Paroubka. Radnice po řadě obstrukcí přestupek nakonec odložila s odkazem na vyjádření Ústavního soudu ČR, který konstatoval, že míra ochrany osobností veřejně činných, včetně politiků, je menší než u ostatních osob.

Zdá se, že celá záležitost je jen začátek čehosi, co nápadně připomíná praktiky minulého režimu.Ve čtvrtek 15.12.2005 ve 21:30 bylo Stanislavu Pencovi osobně v jeho bydlišti Policií ČR předáno usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestní čin pomluvy dle ust. § 206 odst. 1, 2 tr. zákona. Toho se, dle policejní komisařky pprap. Martiny Machotové ze služby kriminální policie a vyšetřování Bartolomějská ulice Praha 1, dopustil tím, že se, jak na tiskové konferenci MV tak přímo u ředitele OŘ PČR Tachov, dotazoval zda pplk. František Pachl, který velel prvnímu zásahu proti účastníkům tanečního setkání CzechTek 2005, byl zaměstnancem nebo spolupracovníkem StB.

Penc je předvolán k výslechu policejním komisařem SKPV Jičín npor. Zdeňkem Šolcem na čtvrtek 22.12.2005 v 10 hodin. Absurdita celého obvinění dotváří obraz, který je varovnou předzvěstí nástupu nedemokratických praktik v naší zemi.

Nemělo by nás to odvést od základních otázek, které se od zásahu na CzechTeku 2005 utvořily:

1. Na základě jakých okolností bylo drženo 3 500 policistů několik dní v pohotovosti a proč bylo utraceno během zásahu 30 miliónů korun?

2. Jak je možné, že za prokazatelné zneužívání pravomoci policie, během zásahu na CzechTeku 2005, nebyl nikdo veden k zodpovědnosti?

3. Jaký je důvod toho, že i po dokázání řady nepravd o událostech okolo CzechTeku, zvláště z úst ministra vnitra Bublana a předsedy vlády Paroubka, oba setrvávají ve svých funkcích a nepodávají demisi?

Vzhledem k tomu je potřeba požadovat:

· aby kontrola nad činností příslušníků Policie ČR a Ministerstva vnitra ČR byla prováděna nezávislou institucí mimo jmenované složky státu a nikoli tak, jak je tomu doposud;

· aby byla provedena důsledná očista těchto a jiných státních institucí od nomenklaturních kádrů předchozího režimu, příslušníků StB a Lidových milicí;

· aby byly pečlivě přezkoumány zákony a nařízení platné v ČR ve vztahu k ústavě a Listině základních práv a svobod;

· aby politické subjekty působící v ČR dodržovaly pravidlo, že lež a vědomá nepravda do politiky nepatří.

Další informace včetně záznamu otázek a odpovědí z tiskové konference na MV najdete na stránce www.kozy.cz



Zpátky