Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2006


Dotace pro město duchů

Eliška Bártová, Jan Kovalík

Nefalšovaný zázrak se stal před Vánoci v Jihlavě. Do běžného čtyřpokojového bytu na ulici kapitána Jaroše se najednou přistěhovalo 965 nových nájemníků z celé republiky. Na chodbách je sice nikdo nikdy nespatřil, ale městská kartotéka obyvatel eviduje jejich „trvalý pobyt“ černou na bílém. A i když nikdo z tajuplných příchozích neplatí za byt ani ň, vynese měsíční pronájem jejich kvartýru jihlavské kase neuvěřitelných 26 milionů korun. Tomu se říká štěstí – ne?

Přece nebudeme blbí

V půli prosince oznámil primátor hlavního města Vysočiny Vladimír Hink (ODS) v médiích, že každý, kdo se přihlásí do Jihlavy k trvalému pobytu, dostane od jeho radnice 3 tisíce korun. Ta štědrost měla svůj důvod: město zjistilo, že mu chybí 965 lidí k metě padesáti tisíc obyvatel, což je hranice, za kterou zásadně narůstají státní finance do obecní kasy. V případě Jihlavy činí rozdíl 26 milionů. Otcové města se proto rozhodli chybějící duše nakoupit. „Přece jenom kvůli tomu, že máme o pár lidí míň, nepřijdeme o obrovské peníze,“ vysvětluje tiskový mluvčí úřadu Radek Tulis. „Morálně to samozřejmě není ideální, ale kdyby byla pravidla nastavena lépe, tak bychom takové opičárny nemuseli dělat.“ Radnice dala k dispozici prázdný obecní byt 4 + 1 a na oko ho pronajala svému tiskovému mluvčímu. Ten pak dával zájemcům požehnání, aby si „u něj“ úředně nahlásili trvalý pobyt. Za to každý novopečený Jihlavan vyinkasoval na ruku 2 tisíce korun, další tisíc město vyplatí až po Novém roce, respektive poté, co Český statistický úřad provede sčítání obyvatel. Všechny nové obyvatele z ulice kpt. Jaroše město osvobodilo od poplatků za odpady. Do března se ale musí všichni z městského bytu odhlásit. Pokud tak neudělají, škrtne je město z evidence po správním řízení samo.

Zájem o takový byznys byl obrovský: úřad okupovaly stovky lidí. Po třech dnech byla hranice 50 tisíc obyvatel prolomena a radnice vyčerpala celé 3 miliony vyčleněné na „opičárnu“ z rezervního fondu městské rady.

Stejným způsobem si vylepšila rozpočet i radnice Kolína – jen ji to vyšlo levněji, protože místo tří nabízela tisíc pouze jeden. Do Jihlavy se za vidinou snadno získaných „litrů“ sjížděli lidé z celých Čech, z Karlových Varů, Vyškova nebo Ostravy. „Počítali jsme s tím, že se přihlásí i spekulanti, ale doufali jsme, že se přihlásí hlavně lidé, kteří už v Jihlavě žijí,“ říká jihlavský primátor Hink. „Ale asi jsme nedocenili mentalitu lidí. Většina ze zájemců byli jen spekulanti.“ Novou obyvatelkou Jihlavy se stala například reportérka České televize, která přijela o akci natáčet reportáž, k trvalému pobytu a třem tisícům se přihlásila i tamní zpravodajka ČTK a dvě desítky zaměstnanců úřadu. „Šli jsme do toho jenom kvůli vidině těch peněz,“ říká mladá maminka Dominika Divišová, která v Jihlavě žije v podnájmu a do akce „trvalý pobyt“ se přihlásila i se svým přítelem a čerstvě narozeným miminkem. „Devět tisíc je pro nás hodně peněz, které se teď hodí. Kdybychom byli bohatí, tak do toho nejdeme. Přijde mi, že to je od města trochu podvod.“

Šikovní lidé

Podobný pocit mají i starostové okolních obcí. „Pobouřilo mě to, je to nefér. Nám do tisícovky obyvatel chybí taky jen pár stovek lidí, ale peníze na to, abychom si je koupili, prostě nemáme,“ říká Alžběta Rychecká, starostka obce Kozlová nedaleko Jihlavy. „Peníze jsou jen jedny, pokud oni dostanou víc, my méně. Zhruba 15 lidí se nám díky této akci z vesnice odhlásilo. Co nám je platné, že se zase vrátí. Při sčítání tady hlášeni nebudou.“ Kupovat si nové obyvatele zamítlo i zastupitelstvo v nedaleké Chotěboři, kde k dosažení desetitisícové hranice chybí necelých 300 lidí. Počínání krajského města se nelíbí ani starostovi Třeště. „Dosáhnou svého, ale jakým způsobem? Uplácením lidí. Ale tím se problém nevyřeší, objem rozdělovaných peněz se nezvětší,“ míní starosta obce Vladislav Nechvátal (ODS).

„Města střední velikosti tvoří většinu HDP, přičemž peníze nejsou adekvátně přerozdělovány zpět. Přidělované peníze by neměly záležet na počtu obyvatel, ale na tom, jak to v daném regionu funguje,“ odpovídá na výtky primátor Hink. „Systém je nastaven špatně, my ho ale musíme respektovat. Rok jsem se pokoušel jednat s okolními obcemi, aby se k nám připojily. Nepovedlo se, proto jsem se rozhodl k tomuto kroku.“ Jeho pohled ale nesdílí ministerstvo pro místní rozvoj. „Je to nemorální a neetické. Klasický příklad, jak je český člověk šikovný a vynalézavý,“ říká mluvčí úřadu Radka Burketová. Podle Petra Vorlíčka z tiskového odboru ministerstva vnitra, do jehož kompetence patří zákon o evidenci obyvatel, není na počínání radnice nic protiprávního. „A spekulovat o tom, jestli je to nemorální,“ říká Vorlíček, „nám nepřísluší.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky