Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2006


USA vypovědí dozorce z Treblinky

Luboš Palata

John Demjanjuk, dozorce v několika nacistických koncentračních táborech, bude vydán Ukrajině. Je to jeden z nejkomplikovanějších příběhů zločinců z druhé světové války. Příběh, který ani po šedesáti letech od války nekončí, získá vypovězením dozorce Johna Demjanjuka ze Spojených států na rodnou Ukrajinu jen další pokračování.

Americký imigrační soud totiž nařídil deportaci Johna Demjanjuka, protože se podle názoru soudu dostatečně prokázalo, že Demjanjuk při žádosti o získání vstupního víza do Spojených států lhal.

Stalo se tak v roce 1951. Demjanjuk, v té době jako spousta uprchlíků z Východu bez dokladů, tvrdil, že za války byl sovětským vojákem, upadl do zajetí a v nacistickém zajateckém táboře jako vězeň prožil celou válku.

Už před třiceti lety, v roce 1977, začal první soud, v němž byl Demjanjuk obviněn, že byl ve skutečnosti za války jedním z nejobávanějších dozorců v nacistickém vyhlazovacím táboře Treblinka, kde měl přezdívku „Ivan Hrozný“.

Čtyři roky poté byl kvůli zatajování informací při žádosti o imigraci do Spojených států zbaven amerického občanství a o pět let později vydán do Izraele. Už tímto soudem byl identifikován jako zmíněný dozorce, Demjanjuk naopak tvrdil, že byl v táboře pouze vězněm.

V roce 1986 byl vydán do Izraele, kde byl usvědčen z podílu na mučení a vraždách vězňů a odsouzen k trestu smrti oběšením. Vykonání rozsudku však zabránilo rozhodnutí Nejvyššího soudu státu Izrael, který konstatoval, že se nepodařilo dostatečně prokázat, že Demjanjuk byl skutečně dozorcem přezdívaným „Ivan Hrozný“. Automechanik Demjanjuk se mohl vrátit zpět do Spojených států, kde mu bylo navráceno i občanství.

Podruhé o něj přišel v roce 2002, když soud uznal na základě německých archivních materiálů za prokázané, že pracoval v ostraze nacistických koncentračních táborů Sobibor, Majdanek a Flossenbürg a měl podíl na zločinech, které se tam děly. A poté začalo další kolo právní bitvy o Demjanjukovo vydání na Ukrajinu.

Demjanjukovi obhájci argumentovali tím, že na Ukrajině jejich mandantovi hrozí špatné zacházení, dokonce i mučení. „Je to, jako byste ho hodili do bazénu plného piraní,“ citovala britská stanice BBC jednoho z Demjanjukových obhájců. Imigrační soudce Michael Creppy podle agentury AP uvedl, že neexistuje žádný důkaz pro to, že by byl Demjanjuk po návratu do vlasti pronásledován nebo dokonce mučen, jak tvrdila jeho obhajoba.

Demjanjuk, který žije v Clevelandu ve státě Ohio, se proti rozhodnutí soudu může odvolat do třiceti dnů a podle všeho tak učiní.

Podle německého deníku Die Welt, který se odvolává na americká média však nemusí Demjanjuk na Ukrajině skončit. Zájem o vydání tohoto možného nacistického zločince už podle těchto zdrojů projevila Spolková republika Německo a Polsko. Obě země chtějí Demjanjuka, bez ohledu na jeho vysoký věk pětaosmdesáti let, postavit před soud.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky