Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2006


Slováci ocenili muže, jenž kryl vraždy u hranic

Slovenský prezident Ivan Gašparovič udělil vysoké vyznamenání válečnému veteránovi Ondreji Šedivému a vyvolal tím skandál. Podle slovenského listu Sme totiž ocenil muže, který nese odpovědnost za vraždu Němce Richarda Schlenze. Ten v srpnu 1967 prchal přes Československo do Německa.

Čtveřice mladých východních Němců utíkala v létě 1967 na Západ přes řeku Moravu. Třem z nich se podařilo uniknout do Rakouska, čtvrtého - Richarda Schlenze - zasáhli českoslovenští pohraničníci už na rakouské straně řeky přímo do hlavy. Na Němce stříleli Slovák Jozef Hudák a Čech Josef Mlčoušek. Jejich velitelem byl podle Sme právě Šedivý.

Vojáci se neomezili jen na palbu. „Náš pohraničník dokonce přeplaval s bodákem v ústech řeku, aby našel svou oběť,“ tvrdí Sme.

Dnes čtyřiaosmdesátiletý generálmajor Šedivý tehdy jako velitel jednotky pohraničníků podepsal zprávu, podle níž vojáci plnili svou povinnost a neporušili žádný zákon. Miroslav Lehký z Ústavu paměti národa tvrdí, že tak kryl zločin. Šedivý svůj podíl na palbě přes hranici pro Sme popřel.

Rakouský soud pak pachatele v nepřítomnosti odsoudil za jednu vraždu a tři pokusy o vraždu, Československo však tehdy s rakouskou justicí odmítlo spolupracovat.

Případ byl v České republice otevřen až v roce 1999, kdy se před soudem ocitl Čech Josef Mlčoušek. Soud však nedokázal zjistit, zda smrtící střela pocházela z jeho zbraně, nebo ze zbraně jeho slovenského kolegy, který dnes už nežije. Mlčouškovi je nyní 57 let a pracuje jako dělník.

Vyznamenání křížem Milana Rastislava Štefánika navrhl pro Šedivého ministr obrany Juraj Liška. Pocta měla ocenit generálovu účast ve druhé světové válce. Prezident ji udělil 1. ledna, při příležitosti výročí vzniku samostatného státu. Představitelé ministerstva obrany i prezidentské kanceláře listu Sme řekli, že o Šedivého působení po druhé světové válce nic nevěděli.

Šedivý pracoval v Pohraniční stráži do roku 1971 jako plukovník. Byl propuštěn, neboť kritizoval vstup okupačních vojsk do Československa v roce 1968. V roce 1991 ho prezident Václav Havel rehabilitoval a udělil mu hodnost generálmajor.

Při pokusu o útěk za „železnou oponu“ přišlo na československých hranicích o život 380 lidí, dalších 80 000 bylo za úmysl utéci na Západ stíháno.

(čtk)

(MFDNES)



Zpátky