Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2006


Bambi nebezpečnější než Usáma

Ota Ulč

Že by Bambi, lahodné disneyovské zviřátko, se mohlo kdy objevit v souvislosti se zkázonosným mesiášem ve sluji na neznámé adrese? Tak provokativní tvrzení nemám ze své hlavy: vypůjčil jsem si ho od známého novináře Nicholase D. Kristofa z jeho komentáře, nazvaného „ Za účelem ekologické rovnováhy, chop se pušky“ (The New York Times, 4. 12. 2005). To bych ale s obtížemi činil, neboť jako bývalý příslušník Československé lidové amády jsem po dobu víc než dvou roků byl cvičen chránit svou socialistickou vlast beze zbraně.

Jsme ale v Americe, kde se nám hrozitánsky rozmnožila vysoká zvěř, zde označovaná jedním univerzálním slovem DEER – žádné tedy rozlišování na jeleny, srnce, daňky či laňky. Na můj dotaz, plzeňský bratranec, celoživotní zarputilý nimrod, tvrdí, že jde o odrůdu zvanou „jelenec viržinský.“ Sličné stvoření, velké, téměř jakoby důvěřivé oči, ladné tvary a pohyby. Taková jejich skupinka se občas objeví u našeho lesního sídla a jedno z těch stvoření – částečně invalidní, pajdající na třech a půl nohách – se občas nechá pohladit. Každý ten jelenec by si ale zasloužil pár facek. Požírají nám květiny, vše zelené, počínají si tak nejen v přírodě, ale i v městském prostředí, nám na zahradě u bungalowu, kde setrvávám většinu času.

Ano, těchto zviřátek tady teď máme rekordně moc. V Kalifornii, lahodné končině města Carmelu, kde býval starostou hollywoodský idol Clint Eastwood a dosud tam trvale sídlí můj bratr Gustav, jsme se rozjeli tamějším luxusem a na jednom z početných golfových hřišť, víc než pánů a paní v bílém jsme napočítali těch rozkošných ničivých Bambi, pasoucích se tam na pečlivě piplané zeleni.

V divočině správné množství této zvěře nemá být víc než deset kusů na jednu čtvereční míli. V některých státech, jako například v našem sousedním New Jersey, se jich na jedné té míli tísní dvě stovky. A tak dochází ke střetu, srážkám s námi, pány planety. Ročně tak přijde o život v průměru 150 lidí – čili víc, než se kdy tady podaří žralokům, aligátorům, šakalům, vlkům či medvědům. Naše lahodné laňky totiž, za naprostého pohrdání dopravními předpisy, s jakoby sebevražednou urputností se vrhají do cesty automobilům, jichž v této zemi ovšem máme požehnaně. Sklo se tříští, plech se bortí, ještě že jsme si včas zapnuli bezpečnostní pásy, jak zákon vyžaduje. Ale i tak, je to s výsledkem, že jeden lidský život je takto obden ztracen. Karambolů s pošramocenou kapotou stále přibývá, každá taková epizoda znamená pár tisíc dolarů v háji – i když pojištovna hradí většinu škody. Celkové roční škody se odhadují na obrovskou sumu jedné miliardy dolarů,

Téměř neznám člověka, který by nebyl absolvoval takovou nepříjemnost. Manželce se tak stalo před rokem, mně před pár měsíci, ve městě. Synovi, architektovi, rovněž ve městě – Ithace, adrese Cornellovy univerzity, kde za komunistů dočasně pobýval nynější český prezident - když nějaké to potrhlé Bambi z přítmí vyskočilo před kola a nový vůz důkladně pošramotilo.

Zákony států se různí, nicméně předpokládám, že bývá povinností či aspoň nutností vyrozumět policii a pojišťovnu, a snad všude – za předpokladu, že vozidlo je nadále pojízdné, schopné k odbelhání - si lze metrák zvěřiny, výsledek to kolize, odvézt domů do kuchyně a pomstychtivě zkonzumovat.

I nejzelenější ochránci přírody si již uvědomují nutnost populační kontroly těchto na pohled rozkošných stvoření. Bezplatné rozdávání kondomů jakož i sexuální výchovu ke zdrženlivosti a ekologicky prospěšným výhodám celibátu nelze úspěšně realizovat, takže nezbývá nic jiného než střelba, zabíjení. Dokonce i pokroková organizace Audubon Society již zmíněného státu New Jersey se vyslovila ve prospěch lovu jakožto nutnosti - ecological necessity.

To tedy byla sebevražedně si počínající vysoká zvěř. Rozkošné Bambi jako pohroma. Již víc než před rokem jsem referoval o zkázonosném počínání bobrů, kteří, podle tvrzení expertů , činí největší zásahy do životního prostředí – ovšem s výjimkou nás, lidských tvorů. Pokrokový stát Massachusetts, který jako první legalizoval manželství homosexuálů a lesbiček, v roce 1996 zakázal kladení pastí, s výsledkem, že bobří populace se od té doby ztrojnásobila. V severní Karolině už jich mají půl milionu a v kanadské Manitobě dvakrát tolik. Od státu Maine až po Aljašku, od pobřeží k pobřeží, zaznamenána je exploze těchto neunavitelných budovatelů. Stávají se strůjci záplav, ba i vykolejení vlaků.

K našemu univerzitnímu campusu patří několik set hektarů lesů, přírody, jíž se vytrvale říká, že je panenská. Občas tam bloudím, snažím se přemýšlet a každých pár metrů jsem svědkem výsledků bobří spouště, kterou působí Castor canadensis, neúnavný pilňáček, ničitel, ekologický prznitel. Peň o průměru patnácti centimetrů prohryže a skolí za patnáct minut. A jen co se zkáza povede, odkolébají se dál, pokračovat ve zločinném počínání. Jednou jsem se tam potkal s převážně mlčenlivým medvědem či spíš ještě medvídkem. Plaše jsme si jeden druhého prohlídli a pak se vzájemně odporoučeli.

Na Aljašce máme medvědů požehnaně, jak si lze ověřit pošetilou procházkou v okolí University of Alaska at Fairbanks. Ti černí dávají přednost životu blíž k pobřeží, kdežto onen medvěd šedivý, nám známý jako grizzly, preferuje vnitrozemí. Dál k severu lze zahlédnout typ polární, ten největší, nikoliv však nejpočetnější.

Grizzly, s dost děsivým vědeckým pojmenováním Ursus horribilis, se dá potkat zejména v národním parku Yellowstone a sousedních státech Idaho, Wyoming, Montana. Za jízdy jsem jich potkal pár, jak rozvážně překračovali vozovku – ani jeden se mi nebezpečně nevrhal do cesty , tak jak činí nezpůsobné Bambi. Ovšem na rozdíl od Bambi, medvědi rádi lezou turistům do stanů a občas některého připraví o život.

To s chutí činí na pastvinách. V roce 2004 v jednom státě (kovbojský Wyoming) medvědi údajně zlikvidovali 117 tisíc kusů dobytka, žalují farmáři. Jenže jak mohou s určitostí vědět, že pachatelem nebyli vlci či jiné šelmy jako například mountain lions – horský lev? (Správně puma - pozn. red. CS-magazínu.)

Zelení fundamentalisté Defenders of Wildlife jsou jednou z organizací, snažící se kompenzovat farmáře, aby medvědy nestříleli. Ovšem při takovém množství škod by se nikdy úplně nedoplatili. Wild River Bear Institute, rovněž usilující o záchranu přírodního prostředí, se pokoušejí medvědy převychovávat, aby nechávali na pokoji lidská obydlí a ranče. Pro ten účel mají speciálně vypěstovanou a vycvičenou odrůdu psů , původem z Finska, kde je původně používali při lovu hnědých medvědů. Jiné řešení v podobě přesídlovací akce nabízí tzv. The Yellowstone to Yukon Conservation Initiative, přimět grizzly k dobrovolnému odchodu koridorem, vyhýbajícím se lidským usedlostem – dva tisíce mil dlouhý pochod na sever až téměř k polárnímu kruhu. Pořádná to procházka, skoro tak dlouhá, jakou ve třicátých letech podnikli ustupující čínští komunisté.

Jak teď ale přimět ty naše přemnožené neukázněné Bambi rovněž k takovému užitečnému odcupitání? Nebo aspoň na ně poslat smečky strážných psů, aby dohlídli na pořádek v dopravě.



Zpátky