Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2006


Vrátit Němcům domy? Ne!

Mezi obyvateli regionů sousedících s Německem postupně ubývá těch, kteří by vrátili majetek zabavený po druhé světové válce sudetským Němcům. Pro takový krok by se rozhodlo jen necelých sedm procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který letos ve čtrnácti někdejších okresech u hranic s Německem provedl Sociologický ústav. V každém okresu oslovil 818 respondentů.

Pro vrácení majetku byl jen zlomek dotázaných už před dvěma roky, kdy ústav provedl v pohraničí podobný průzkum poprvé. Tehdy s takovým krokem souhlasilo přes osm procent lidí. „Stále více lidí považuje minulost v tomto ohledu za uzavřenou,“ řekl Václav Houžvička ze Sociologického ústavu. „Je to vidět i z toho, že přibylo lidí, kteří říkají, že pro vyřešení českoněmeckých vztahů stačí omluva. K takovému řešení se kloní téměř šedesát procent lidí,“ dodal.

Ústecký historik Václav Houfek má ještě další vysvětlení. Podle něj ubývá očitých svědků násilného vyhánění Němců z pohraničí a řada takových lidí se nikdy úplně neztotožnila s tím, že žijí v zabavených domech. „Na řadu lidí dodnes mohou ty zážitky působit, a proto by byli pro navrácení majetku. Jsou určitě mezi nimi navíc i ti ze smíšených rodin,“ míní Houfek.

Průzkum nicméně ukázal, že vztah Čechů k Němcům se postupně zlepšuje. Téměř 76 procent obyvatel pohraničí považuje Němce za přátele České republiky. Před dvěma roky si to myslelo o pět procent lidé méně.

„Souvisí to nejspíše s politikou bývalého kancléře Gerharda Schrödera, který Česko v posledních letech několikrát navštívil. Jeho chování vůči Čechům bylo velmi vstřícné,“ řekl Houžvička.

(jav, ves)

(MFDNES)



Zpátky